Czytasz dzięki

Bank pomaga znaleźć klucz do europejskiej kasy

Martyna Mroczek
opublikowano: 04-06-2008, 00:00

Przy ubieganiu się o unijne dofinansowanie kluczem do sukcesu jest prawidłowe przygotowanie wniosku i złożenie kompletnej aplikacji.

Przy ubieganiu się o unijne dofinansowanie kluczem do sukcesu jest prawidłowe przygotowanie wniosku i złożenie kompletnej aplikacji.

Wiadomo — bank daje kredyt, który przedsiębiorca spłaca później z pieniędzy unijnych. Ale bank to nie tylko pieniądze. Warto już na etapie planowania inwestycji wejść w układ z nim, a konkretnie z doradcami w sprawach unijnych.

Po co? A po to, że zapotrzebowanie na pieniądze unijne — zarówno w przypadku przedsiębiorstw dużych, jak i tych z sektora MŚP — jest wyższe niż możliwości wsparcia. Większe szanse na zdobycie dofinansowania mają te wnioski, w których przedstawiona została poprawna konstrukcja modelu finansowania — określone jego źródła i formy. I tu pomoc banku może się okazać bardzo potrzebna.

— Doradcy służą klientom wsparciem już od samego początku, czyli jeszcze na etapie planów inwestycyjnych. Wskazują źródła finansowania, warianty montaży finansowych oraz zasady i możliwości zdobycia pomocy unijnej — tłumaczy Jarosław Fordoński, dyrektor biura ds. Unii Europejskiej w BRE Banku.

W ten sposób przedsiębiorca szybciej kompletuje wymagane dokumenty, a bank ma ułatwioną ocenę planowanej inwestycji. Zmniejsza się także ryzyko, że zostaną popełnione błędy przy tworzeniu projekcji finansowych czy założeń do biznesplanu.

Pomocna dłoń

Także Joanna Sonntag, naczelnik wydziału ds. funduszy unijnych i kredytów preferencyjnych w ING Banku Śląskim, chętnie mówi o tym, jak ogromnie ważna może być pomoc banku w uzyskaniu unijnego wsparcia .

— Coraz większej wagi nabierają usługi doradcze banku w sprawach funduszy unijnych. Bank pomaga wybrać odpowiedni program operacyjny, priorytet i działanie, z których ma nastapić finansowanie, a także układa konstrukcję finansowania inwestycji i daje praktyczną wiedzę na temat dostępnych programów. Organizuje warsztaty dla przedsiębiorców, wydaje przewodniki i foldery — tłumaczy przedstawicielka ING.

W procesie ubiegania się o fundusze unijne kluczem do sukcesu jest prawidłowe przygotowanie wniosku oraz kompletna aplikacja. Przedstawiciel BRE Banku Jarosław Fordoński radzi, w jaki sposób najlepiej przejść przez wszystkie trzy etapy oceny wniosku.

— Projekty powinny być spójne i przemyślane oraz zgodne z kryteriami dostępu. Wnioski muszą zawierać kompletną dokumentację. W grę wchodzą tylko realne zobowiązania firmy, możliwe do wykonania i rozliczenia w terminie. Trzeba zapewnić źródła finansowania planowanej inwestycji — wylicza Jarosław Fordoński z BRE Banku.

Dodaje, że o przyznaniu dofinansowania z UE decyduje także dobre położenie finansowe przedsiębiorcy oraz — w przypadku list rankingowych dla danego działania —wysoka pozycja na liście projektów rekomendowanych do wsparcia.

Bank i okolice

Jeśli chodzi o pieniądze, to podstawowe znaczenie dla projektów finansowanych przez Brukselę mają rachunek projektu, kredyt pomostowy i kredyt uzupełniający, a także poręczenia i gwarancje. W 2004 r., na wniosek Związku Banków Polskich, powstał Fundusz Poręczeń Unijnych. Do końca 2006 r. udzielił 246 poręczeń na kwotę ponad 103 mln zł. Obecnie, oprócz bezpośrednich korzystających z dotacji unijnych, o fundusze z FPU mogą ubiegać się również podwykonawcy przedsięwzięć wspieranych przez UE. Poręczenia, gwarancje i regwarancje są już dostępne na terenie całej Polski, w ponad 4 tys. placówek przeszło 30 banków. Rośnie też znaczenie leasingu, świadczonego przez banki lub firmy z nimi związane, w prefinansowaniu unijnych inwestycji w firmach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Polecane