Bank Światowy: Ceny surowców przemysłowych mocno wzrosną

W 2017 r. znacznie wyższe niż rok wcześniej będą ceny surowców energetycznych i metali przemysłowych, zapowiada w najnowszym raporcie Bank Światowy.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Ceny ropy wyniosą w 2017 r. średnio 55 USD za baryłkę i będą o 29 proc. wyższe niż w ubiegłym roku, przewiduje Bank Światowy. Do 11 proc., z zapowiadanych w październiku 4 proc., instytucja podniosła prognozę wzrostu cen metali przemysłowych. Porozumienie producentów ropy o ograniczeniu wydobycia będzie jedynie częściowo przestrzegane, natomiast na rynkach metali podaż będzie spadać, przy stabilnym popycie ze strony Chin i gospodarek rozwiniętych.

Znacznie gorzej radzić sobie powinny surowce rolne, które w 2017 r. będą o mniej niż 1 proc. wyższe niż w ubiegłym roku, a presja podaży będzie widoczna zwłaszcza na rynkach zbóż, zapowiada Bank Światowy. O 7 proc. przecenią się natomiast metale szlachetne, a to w związku z oczekiwanym wzrostem stóp procentowych oraz spadek popytu inwestycyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bank Światowy: Ceny surowców przemysłowych mocno wzrosną