Bank Światowy obniża prognozy dla Azji Wschodniej

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 27-09-2022, 06:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Tempo ekspansji gospodarek Azji Wschodniej i Pacyfiku wyraźnie spowolni, wskazuje najnowsza prognoza Banku Światowego, która została poddana mocnej korekcie w dół, informuje Reuters.

Bank Światowy (World Bank), siedziba w Waszyngtonie, USA
Bank Światowy (World Bank), siedziba w Waszyngtonie, USA
fot. Bloomberg

Powołując się na wyhamowanie największej gospodarki regionu, chińskiej oraz niekorzystne zmiany w całej globalnej ekonomii, dotkniętej skutkami pandemii, szalejącą inflacją, kryzysem energetycznym i niedoborami, Bank Światowy uważa aktualnie, że region Azji Wschodniej i Pacyfiku odnotuje w 2022 r. około 3,2 proc. wzrost PKB. Tymczasem kwietniowa projekcja zakładała dynamikę zwyżki na poziomie 5 proc. W roku 2021 region rozwijał się natomiast w tempie 7,2 proc. licząc rok do roku. Grupa powinna zobaczyć odbicie wzrostu do 4,6 proc. w przyszłym roku.

Instytucja oczekuje, że chińska gospodarka odpowiadająca za aż 86 proc. produkcji regionu obejmującego 23 państwa w tym roku zwiększy się o „zaledwie” 2,8 proc. podczas gdy w kwietniu Bank Światowy zakładał 5,0 proc. W ubiegłym roku wzrost PKB Państwa Środka sięgnął 8,1 proc. i był najwyższy od dekady. W roku 2023 wzrost ma przyspieszyć do 4,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane