Bank Włoch oczekuje wyższego deficytu budżetowego w 2020 r.

opublikowano: 17-04-2019, 15:21

Jeśli nie dojdzie do podwyższenia stawki podatku VAT, deficyt budżetowy Włoch wyniesie w przyszłym roku 3,4 proc., ostrzega tamtejszy bank centralny.

Wyższy poziom deficytu stanowiłby naruszenie limitu Unii Europejskiej, przygotowując grunt pod nowy konflikt między Rzymem a Brukselą. Włoska koalicja powiedziała w zeszłym tygodniu, że jej celem jest deficyt na poziomie 2,4 proc. w tym roku, w porównaniu z 2,04 proc. uzgodnionym z UE pod koniec 2018 r.

Bank Włoch (Banca di Italia)
fot. Bloomberg

Rządowe decyzje idące krok w kierunku wyeliminowania obecnej automatycznej podwyżki podatku VAT spowodowałby znacznie większą lukę budżetową – uważa Eugenio Gaiotti, główny ekonomista Banku Włoch. 

Szacuje on, że w 2021 r. wyniesie ona  3,3 proc., a w 2022 r. zmniejszy się ona do 3 proc. – limitu dopuszczalnego przez UE.

Rewizja w górę wynikała z niższej prognozy wzrostu na ten rok, zakładającej dynamikę wzrostu PKB na poziomie zaledwie 0,1 proc., w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami rzędu około 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane