Bańka: zwiększymy nadzór nad związkami sportowymi

Podczas Forum Polskiego Futbolu zapytaliśmy ministra sportu Witolda Bańkę, co zrobić aby Polacy zdobywali medale na imprezach międzynarodowych i olimpiadach?

Bańka: zwiększymy nadzór nad związkami sportowymi

opublikowano: 22-09-2016, 17:27

Podczas Forum Polskiego Futbolu zapytaliśmy ministra sportu Witolda Bańkę, co zrobić aby Polacy zdobywali medale na imprezach międzynarodowych i olimpiadach?

Puls Biznesu- Przede wszystkim wymaga to sporych zmian w sporcie. Wielokrotnie powtarzałem, że nowa strategia rozwoju sportu wyczynowego musi być oparta na synergii środków z funduszu rozwoju kultury fizycznej, które płyną na sport dzieci i młodzieży, sportu osób niepełnosprawnych, dofinansowanie infrastruktury, środków z budżetu państwa, ale także środków ze spółek skarbu państwa i przede wszystkim takiej mądrej strategii związanej z potrzebami inwestycyjnymi w zakresie konkretnych dyscyplin sportu. Żeby poszczególne dyscypliny się rozwijały, muszą mieć odpowiednią infrastrukturę, więc to teraz też przygotowujemy. Nie ukrywam, że pewną inspiracją dla Nas jest model brytyjski, który został wprowadzony rok po igrzyskach w Atlancie, które nie były zbyt korzystne dla Brytyjczyków. Zdobyli tam tylko 15 medali w tym jeden złoty i stwierdzili, że jak na ich możliwości, to zdecydowanie za mało i trzeba zmieniać brytyjski sport. Efekty były widoczne już po 4 latach. W tej chwili jest to już potęga sportowa. Polegało to też miedzy innymi na wyodrębnieniu takich dyscyplin sportu, które przynoszą sukces. Brytyjczycy zainwestowali w medalodajne dyscypliny. Otrzymaliśmy strategię rozwoju poszczególnych dyscyplin sportu ze związków sportowych, jesteśmy na etapie analizowania tego. Będziemy mierzyć potencjał medalowy i punktowy w poszczególnych miejscach finałowych, ale także tradycje związane z poszczególnymi dyscyplinami sportu. Nie ukrywam, że są dyscypliny, które przynosiły nam sukcesy i medale, a teraz są w pewnym dołku i to nie jest tak, że będziemy chcieli je deprecjonować czy obcinać finansowanie. To jest system, który wzmacnia mocnych, wspiera rozwijających, a słabych motywuje do zmian. Będą zmiany w systemie finansowania, będzie określenie kluczowych dyscyplin sportu. Jeżeli chodzi o kwestie związane z finansowaniem, to już w przyszłym roku zobaczymy kluczowe dyscypliny. W najbliższym czasie przedstawimy zmiany dotyczące strategii sportu wyczynowego, ale też będę chciał powiedzieć o zmianach w sporcie dzieci i młodzieży, bo to jest też fundament, budowy sportu wyczynowego. Będzie też zmiana ustawy o sporcie dostosowująca tą ustawę do wymogów współczesności, do oczekiwań. Nie ukrywam, że dużym problemem jest kwestia funkcjonowania znacznej części związków sportowych, chcemy zwiększyć nadzór nad związkami sportowymi i wydatkowaniem środków – mówi Minister Sportu i Turystyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Drozd

Polecane