Banki centralne nie straciły wiary w złoto

opublikowano: 27-05-2013, 19:34

Mimo niedawnego mocnego spadku cen złota. Rosja, Kazachstan i Azerbejdżan nie utraciły wiary w kruszec.

Banki centralne tych krajów korzystając z najniższych poziomów notowań złota od dwóch lat, zwiększały w kwietniu stan posiadania tego metalu szlachetnego, informuje The Wall Street Journal Deutschland.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Te trzy byłe kraje wchodzące niegdyś w skład ZSRR łącznie zwiększyły zaangażowanie w złoto o 75 proc. więcej niż w marcu.

Rosja dokupiła 269 tys. uncji kruszcu i ma go już ponad 31,8 mln uncji. Kazachstan zwiększył stan posiadania o 85 tys. uncji do 4 mln zaś Azerbejdżan o 32 tys. do 129 tys. uncji troy.

Zwiększyły się też rezerwy złota w tureckim banku centralnym. Instytucja dokupiła 586 tys. uncji dysponuje zapasami rzędu 13,73 mln uncji.

Ogółem na całym świecie, według danych MFW,  rezerwy złota wzrosły w kwietniu o 972 tys. uncji. Na początku kwietnia zakupy miały wartość 1,5 mld USD podczas gdy w dołku z 16 kwietnia (na poziomie 1321,5 USD/u) było to o około 200 mln USD mniej.

Obecnie koszt uncji kruszcu to około 1392 USD. Oznacza to, że od początku roku spadł o prawie 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane