Banki centralne nie uratują złota

opublikowano: 29-05-2013, 12:16

Choć wykorzystując przecenę złota, część banków centralnych dokupiła ostatnio znaczące ilości kruszcu, mają one jedynie niewielki wpływ na poziom wyceny tego surowca, ocenia Kathy Lien, strateg BK Asset Management, którą cytuje CNBC.

Jak wynika z raportu MFW, w kwietniu stan rezerw złota zwiększyły m.in. Rosja, Kazachstan i Azerbejdżan. Łacznie zakupiły 24,125 tys, uncji kruszcu. Choć wydaje się to sporą ilością, jednak zakupy dokonywane przez wszystkie banki centralne stanowiły jedynie 11 proc. globalnego popytu na złoto w pierwszym kwartale 2013 r. wyliczył World Gold Council.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

„Nie sądzę, by banki centralne skupując złoto, były w stanie faktycznie powstrzymać spadek cen kruszcu” – ocenia Lien. Dodaje, że co prawda gdyby nie te instytucje cena złota zeszłaby jeszcze niżej, w pobliże 1200 USD/u, jednak jest to tylko nieznaczne spowolnienie trendu.

W jej opinii, banki centralne musiałyby kontynuować zakupy na znacznie większą skalę, bo obecna nie jest w stanie odwrócic sytuacji na rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane