Banki centralne zmniejszyły ilość posiadanego złota

opublikowano: 07-04-2016, 10:25

W lutym banki centralne zwolniły tempo zakupów złota, a uwzględniając jego sprzedaż, łącznie zmniejszyły jego rezerwy o 16 ton, wynika z danych World Gold Council.

To pierwszy spadek rezerw złota w globalnych bankach od stycznia 2015 roku, podkreśla WGC. Najwięcej złota kupiły w lutym banki centralne Chin i Rosji, odpowiednio 10 i 11 ton.

Bloomberg

Simona Gambarini, ekonomistka Capital Economics uważa, że spadek zakupów złota przez banki centralne ma charakter sezonowy. 

- Banki centralne mają dobre powody, aby nadal korzystać ze złota jako części rezerw, w tym dywersyfikację względem dolara. Tak jest najczęściej w przypadku banków centralnych gospodarek wschodzących, które miały niski procentowy udział złota w rezerwach w porównaniu z gospodarkami rozwiniętymi – uważa Gambarini.

Turcja pozbyła się 37 ton złota w lutym, ale w jej przypadku duża zmienność stanu posiadania kruszcu jest typowa, bo dane z tego kraju uwzględniają również złoto trzymane w celach komercyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane