Czytasz dzięki

BanqUP urządza się nad Wisłą

opublikowano: 16-12-2019, 22:00

W kilkanaście miesięcy po starcie fintech osiągnął rentowność operacyjną. Chwali się już jedną licencją polskiego nadzoru, a zaraz wystąpi o kolejną

BanqUP to belgijsko-polski fintech, który powstał ponad dwa lata temu z myślą o stworzeniu cyfrowego banku dla małych i średnich firm, opartego na licencji niemieckiego Solaris Banku. Na etapie proof of concept (faza weryfikacji pomysłu) spółka zamroziła projekt i zmieniła kierunek rozwoju na otwartą bankowość. To była dobra decyzja. Estymowane przychody banqUP na koniec tego roku wyniosą ponad 1,4 mln EUR.

Celem fintechu banqUP, za którego sterami stoi Krzysztof Pulkiewicz, było
jak najszybsze osiągnięcie rentowności, gdyż spółka nie ma inwestorów
zewnętrznych i utrzymywała się z tego, co wnieśli do niej założyciele. Udało
się po 14 miesiącach.
Zobacz więcej

GRA NA CZAS:

Celem fintechu banqUP, za którego sterami stoi Krzysztof Pulkiewicz, było jak najszybsze osiągnięcie rentowności, gdyż spółka nie ma inwestorów zewnętrznych i utrzymywała się z tego, co wnieśli do niej założyciele. Udało się po 14 miesiącach. Fot. WM

Klienci z wielu stron

— W ciągu 14 miesięcy od powstania staliśmy się rentownym biznesem, który żyje z dostarczania spółkom z sektora finansowego rozwiązań technologicznych w modelu white-label, służących m.in. do agregowania w jednym miejscu danych z rachunków bankowych konsumentów detalicznych i małych i średnich przedsiębiorstw oraz inicjowania płatności. Obecnie z naszych usług korzysta osiem banków, w tym dwa z Polski. Właśnie kończymy wdrożenia naszej platformy w Polsce, dlatego nie ujawniamy jeszcze nazw polskich spółek — mówi Krzysztof Pulkiewicz, prezes banqUP.

Fintech obsługuje klientów z Irlandii, Belgii, Węgier, Bułgarii, Słowacji i Polski. Chętnie spogląda też w kierunku krajów bałtyckich. Mimo, że nie prowadzi kampanii marketingowych, tygodniowo otrzymuje kilka zapytań o ofertę. Zdaniem prezesa to pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na usługi świadczone w ramach otwartej bankowości, wynikające z unijnej dyrektywy PSD2.

— W Europie działa blisko 7 tys. instytucji finansowych, w tym ponad tysiąc dużych banków, więc potencjał zarobkowy jest gigantyczny, bo rynek jeszcze się nie nasycił. Jesteśmy jedną z pierwszych firm, która zaoferowała gotowe open API — mówi Krzysztof Pulkiewicz.

Prestiżowa licencja

Banqware to polska spółka córka BanqUP, która niedawno otrzymała od regulatora licencję na świadczenie usług dostępu do informacji o rachunku (z ang. account information service providers, AISP). To dopiero druga firma, która może pochwalić się tego typu zgodą. Pierwszy był konkurencyjny Kontomatik, który działa na polskim rynku od ponad 10 lat, lecz dopiero od kilku tygodni z licencją AIS.

Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
×
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Wpis do rejestru daje nam nowe możliwości. Np. możemy świadczyć usługi polegające na weryfikowaniu i potwierdzaniu tożsamości konsumentów, czy dostarczać danych potrzebnych do przeprowadzenia oceny ryzyka kredytowego nielicencjonowanym podmiotom z sektora finansowego, takim jak firmy faktoringowe, pożyczkowe, leasingowe — mówi prezes BanqUP, właściciela spółki Banqware.

Fintech chce także inicjować płatności w imieniu klientów. O umożliwiającą to licencję PIS (z ang. payment initiation service) planuje wystąpić do Komisji Nadzoru Finansowego już w styczniu przyszłego roku. Nie porzuca również pomysłu stworzenia cyfrowego banku. Jednak do jego realizacji wróci, gdy ugruntuje już swoją pozycję na europejskim rynku.

Młody rynek z potencjałem

Od połowy września tego roku obowiązują przepisy implementowane do naszego prawa dyrektywą o usługach płatniczych, zgodnie z którą licencjonowane firmy mogą świadczyć trzy rodzaje usług: dostęp do informacji o rachunkach w różnych bankach (AIS — account information service), inicjowanie zlecenia przelewu (PIS — Payment Initiation Service), sprawdzanie, czy na rachunku bankowym jest kwota niezbędna do wykonania danej płatności kartą (CAF — Confirmation of the Availability of Funds). To okazja dla fintechów, które chcą zarabiać m.in. ofertowaniu gotowych rozwiązań technologicznych firmom z branży finansowej. Innym źródłem przychodów mogą być aplikacje do zarządzania finansami osobistymi lub drobnych przedsiębiorców. Zanim jednak fintechy znad Wisły nauczą się swobodnie pływać w morzu możliwości PSD2, musi upłynąć jeszcze kilka miesięcy.

Sprawdź program konferencji "Sztuczna inteligencja i robotyzacja w sektorze finansowym", 22-23 stycznia 2020, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane