Barkin: Fed powinien działać, kiedy dane się wyklarują

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-03-2021, 15:02

Tom Barkin, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych z Richmond uważa, że amerykańska gospodarka wspierana setkami miliardów dolarów może odnotować w najbliższych latach wzrostową serię przewyższającą średnią. Przestrzegł jednak przed zbyt szybkim wycofywaniem się Fed ze swoich deklaracji, donosi Reuters.

Siedziba Rady Gubernatorów Fed w Waszyngtonie
Siedziba Rady Gubernatorów Fed w Waszyngtonie
Fot. Dan Smith/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.5

W opinii bankiera, na rynek trafi gros z około 2 bln USD nadwyżki oszczędności zgromadzonych przez amerykańskie gospodarstwa domowe w trakcie pandemii.

Barkin nie chciał jednak jednoznacznie odnieść się do tego, jak taka perspektywa wpłynie na stopy procentowe Fed lub politykę kupowania obligacji.

Stwierdził, że dopiero jednoznaczne w swoim wydźwięku dane potwierdzające to, czy gospodarka spełnia czy nie, założone przez Fed cele powinna skłonić do dyskusji nad ewentualnymi zmianami w polityce monetarnej. Obecne odczyty m.in. dotyczące inflacji są zaciemnianie ogromnymi ilościami pieniędzy jakie trafiają na rynek oraz problemami z łańcuchami dostaw.

Barkin podkreślił, że najważniejsze są twarde wyniki, a nie powinno się zwracać nadmiernej uwagi czy polegać tylko na prognozach.

Dodał, że obietnica Fed, że nie podniesie stóp procentowych ani nie ograniczy miesięcznych zakupów obligacji o wartości 120 mld USD do czasu trwałego ożywienia gospodarki „jest dość wyraźna i oparta na wynikach.

Kiedy zrealizujemy nasze wytyczne, będą opowiadał się oczywiście za ponownym znormalizowaniem polityki pieniężnej – wyjaśnił Barkin, który w tym roku dysponuje prawem głosu ws. polityki stóp procentowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane