BCG: Zarządzający aktywami największymi pesymistami od kryzysu finansowego

opublikowano: 15-12-2017, 15:55
aktualizacja: 15-12-2017, 16:01

Aż połowa ankietowanych przez Boston Consulting Group zarządzających widzi przyszłoroczne perspektywy giełdowe w ciemnych barwach.

NYSE
Zobacz więcej

NYSE fot. FORUM

Wygórowane wyceny spółek, rosnące stopy procentowe oraz ryzyko geopolityczne i to związane z polityką amerykańską – to według zarządzających główne czynniki ryzyka dla rynków akcji. Zarządzający aktywami o łącznej wartości 500 mld USD specjaliści, którzy wzięli udział w badaniu Boston Consulting Group, są najbardziej pesymistycznie nastawieni od czasów kryzysu finansowego. Prawie połowa spośród 250 ankietowanych negatywnie ocenia przyszłoroczne perspektywy rynkowe. Z notowanych w ubiegłorocznej ankiecie niespełna 30 proc. do ponad dwóch trzecich wzrósł odsetek opinii, że akcje są przewartościowane, co jest najwyższym wynikiem w historii badania. Według 80 proc. ankietowanych w ciągu najbliższych trzech lat USA wejdą w recesję.

Od początku roku indeks giełdy nowojorskiej S&P500 zyskał 19 proc., wskaźnik zmierza do zakończenia zwyżką dziewiątego kwartału z rzędu, a rynkowa zmienność spadła do rekordowo niskich poziomów. Jednak fakt, że hossa za oceanem trwa już prawie dziewięć lat, budzi coraz większe zaniepokojenie. Zdaniem między innymi towarzystwa Vanguard oraz banku Goldman Sachs wygórowane wyceny w pewnym momencie będą musiały doprowadzić do bessy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BCG: Zarządzający aktywami największymi pesymistami od kryzysu finansowego