Będzie wniosek o decyzję środowiskową w sprawie pierwszej polskiej EJ

MEJ
opublikowano: 02-08-2015, 21:56

Jak poinformowała PGE EJ1 w najbliższych dniach zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz o określenie zakresu raportu o jej oddziaływaniu na środowisko.

Według przepisów unijnych i polskich PGE EJ 1, jako podmiot, który jest odpowiedzialny za przygotowanie procesu inwestycyjnego, w tym wypadku budowę elektrowni jądrowej, musi przygotować procedurę oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, określającą jaki wpływ będzie miała inwestycja na okolicznych mieszkańców i przyrodę. Jest to podstawa do określenia bezpieczeństwa pracy elektrowni.

PGE EJ1 przygotowała już podstawowy dokument procedury środowiskowej jakim jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia (KIP). W dokumencie tym przedstawiono informacje dotyczące skali i usytuowania inwestycji, wariantów jej realizacji, koniecznej i przewidywanej dla jej eksploatacji ilości wody i materiałów wykorzystywanych w trakcie budowy i eksploatacji obiektu oraz rozwiązań, które zostaną zastosowane dla ochrony środowiska.

KIP będzie stanowić załącznik do wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych i ustalenia zakresu raportu, jaki spółka złoży do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Zawiera on bowiem propozycje szczegółowego przebiegu badań oraz metodyki oddziaływania na środowisko, będące obecnie w uzgodnieniach z Generalnym Dyrektorem. Podlegać one będą także opiniowaniu w instytucjach i agendach unijnych.

Obecnie PGE EJ1 rozważa nadal trzy potencjalne lokalizacje elektrowni, wszystkie znajdujące się na Pomorzu. Są to „Choczewo” i „Lubiatowo-Kopalino” w gminie Choczewo oraz „Żarnowiec” w gminach Krokowa i Gniewino. Wszystkie te lokalizacje będą objęte wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej, jako alternatywne. Obecnie są one badane w zakresie potencjalnych oddziaływań na obszary Natura 2000. Według przedstawicieli spółki mieszkańcy wszystkich trzech lokalizacji otrzymali założenia KIP i PGE EJ1 będzie chciała omówić z władzami samorządowymi, osobami zamieszkującymi te gminy oraz organizacjami pozarządowymi wszystkie informacje w niej zawarte.

Zostaną też wykonane dodatkowe badania środowiskowe we wszystkich lokalizacjach alternatywnych. Potrwają one 12 miesięcy i obejmą pełny okres wegetacyjny.

W przygotowywanym Raporcie zostanie wskazana preferowana lokalizacja elektrowni oraz możliwa lokalizacja alternatywna, przy czym powinny być one znane pod koniec 2017 roku. Treść tego Raportu zostanie poddana konsultacjom na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Kiedy proces opiniowania zostanie zakończony, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia dla określonej lokalizacji. Wydanie tej decyzji, wraz z ogólna akceptacją prezesa Polskiej Agencji Atomistyki stanowić będzie podstawę do wystąpienia do wojewody pomorskiego o wydanie decyzji lokalizacyjnej, określającej miejsce budowy przyszłej elektrowni. Z kolei decyzja ta oznacza iż inwestor będzie mógł sie zwrócić do Ministra Gospodarki o wydanie tzw. decyzji zasadniczej dla inwestycji.

Warto zauważyć, że przedstawione przez PGE EJ1 uwarunkowania procesu inwestycyjnego i tzw. ścieżka inwestycyjna przedstawiona w komunikacie, jest w całości zgodna z poufnym harmonogramem przekazanym organizacji Greenpeace i przez nią opublikowanym. Oznacza to iż nie nastąpiło przyspieszenie procesu inwestycyjnego, co zapowiadała spółka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu