Bez PPK, na własną rękę

Szymon Maj
opublikowano: 12-01-2020, 22:00

Statystyczny inwestor jest młodszy niż dwa lata temu i sceptyczny w stosunku do PPK. Po raz pierwszy trzyma akcje na rachunku powyżej roku

Wciąż gonimy zachodnich inwestorów, jednak wraz z upływem lat dystans się nieco skraca — wynika z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów za 2019 r. Wzięło w nim udział 2614 osób.

WZROST ŚWIADOMOŚCI:
WZROST ŚWIADOMOŚCI:
Michał Masłowski, wiceprezes SII, wyjaśnia, że z biegiem czasu polscy inwestorzy stają się bardziej świadomi, a także coraz częściej oszczędzają na emeryturę na własnych zasadach (ponad 50 proc. badanych).
Fot. Marek Wiśniewski

— Jest gigantyczna różnica między inwestorem polskim a niemieckim. Przeciętny inwestor niemiecki jest starszy, ma średnio 56 lat, inwestuje od 22 lat, ma ok. 19 akcji w portfelu. Dążymy do wzoru niemieckiego inwestora — mówi Michał Masłowski, wiceprezesStowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII).

Polski inwestor ma średnio 42 lata, inwestuje na rynku kapitałowym od 8 lat, w 95 proc. samodzielnie decyduje o inwestycjach i ma średnio 7 spółek w portfelu. W 23 proc. inwestorzy lokują pieniądze poza rynkiem kapitałowym, co stanowi największy odsetek w ostatnich latach.

— Przeciętny inwestor jest mężczyzną (90,8 proc.), 9,2 proc. to kobiety. Ostatnie dwa lata to delikatne odmłodzenie inwestorów, trendy trochę się zmieniają. Aż 11 proc. inwestorów deklaruje, że nie potrafi analizować instrumentów finansowych. Co ciekawe, aż 9 proc. badanych, którzy mają ponad 0,5 mln zł, wskazuje to samo — dodaje Michał Masłowski.

Giełda dodatkiem

Inwestujemy po godzinach. Prawie 61 proc. inwestorów jest zatrudnionych na umowie o pracę lub zlecenie. Większość osób traktuje giełdę jako formę dywersyfikacji przychodów (46,7 proc.), ochronę przed inflacją (18,5 proc.) lub metodę na oszczędzanie (23,2 proc.). Jedynie 7,5 proc. osób inwestuje zarobkowo.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Jesteśmy coraz bogatszymi inwestorami, przede wszystkim mamy akcje spółek notowanych na GPW i średnio zdywersyfikowane portfele. Nie jeździmy na walne zgromadzenia (95 proc.), ponieważ brak nam czasu, zazwyczaj nie mamy możliwości wpływu na spółkę i ponosimy wysokie koszty — mówi Michał Masłowski.

Od inwestowania najbardziej odstrasza podatek (42,7 proc.), przestępstwa na rynku (38,6 proc.), mała płynność (35 proc.), a także wpływ polityki na spółki (33,8 proc.). Jeśli chodzi o źródła informacji, to 32 proc. inwestorów korzysta z „Pulsu Biznesu”, 33,3 proc. z Parkietu, a 36,1 proc. w ogóle nie korzysta z prasy tradycyjnej. Na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o źródła internetowe, jest Bankier.pl (blisko 70 proc. wskazań).

Emerytura po swojemu

Po raz pierwszy w historii statystyczny inwestor lokuje kapitał na dłużej niż rok (52,4 proc.). Większość inwestorów (65,5 proc.) nie weźmie udziału w PPK, 34,5 proc. osób zdecyduje się na ten rok. Wśród głównych argumentów badani podają, że sami oszczędzają na emeryturę (58,8 proc.), nie mają zaufania do rozwiązań państwowych(50 proc.), a w 33,4 proc. jasno wskazują, że zawiedli się na OFE. Paweł Borys, prezes PFR, uspokaja, że wynik ten jest raczej naturalny wśród inwestorów, ponieważ oni już są aktywni na rynku kapitałowym.

— Trzeba uwzględnić to, że PPK nie są dedykowane części inwestorów. Uważam, ze odpowiedź „nie weźmiemy udziału w PPK, bo sami oszczędzamy” nie była szczera. Niestety liczba osób, które regularnie oszczędzają na emeryturę, jest znacznie mniejsza. Podstawowym problemem jest to, ze nie mamy oszczędności długoterminowych, co jest duża bolączką rynku — mówi Paweł Borys.

42 lata To wiek przeciętnego polskiego inwestora.

8 Od tylu lat inwestuje on na rynku.

95 proc. W takiej części przypadków inwestuje samodzielnie.

65,5 proc. Taki odsetek inwestorów nie weźmie udziału w PPK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane