Bezrobotni uczą się programować

opublikowano: 21-07-2016, 15:40
Obserwuj w MójPB:

Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku rozpoczął program aktywizacji osób bezrobotnych. Ciekawy pomysł: przeszkoli ich z programowania.

Jak skutecznie zaktywizować osoby długotrwale pozostające bez zatrudnienia? Można, biorąc przykład z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, zorganizować dla nich szkolenia w specjalnościach najbardziej pożądanych na lokalnym rynku pracy. W tym przypadku z programowania. Kursy wspólnie realizują Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych oraz Software Development Academy.

iStock

- Wspólnie z Fundacją i Akademią realizowaliśmy już taki kurs i efekty były bardzo zadowalające, dlatego postanowiliśmy powtórzyć ten projekt, tym samym stwarzając możliwość zdobycia cennego doświadczenia kolejnym osobom. W Trójmieście programiści są poszukiwani, mamy więc nadzieję, że kurs pozwoli tym kilkunastu osobom płynnie wejść na rynek pracy i znaleźć stałe zatrudnienie – wyjaśnia Roland Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Tym razem szkolenie rozpoczęło 15 osób, które już podczas rekrutacji musiały się wykazać znajomością języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym oraz umiejętnościami analitycznego myślenia, przydatnymi w pracy programisty.

Bezrobotni uczą się programowania w języku Python. Kurs trwa łącznie 565 godzin, z czego część mają stanowić dwumiesięczne praktyki. A na zakończenie „szybka randka” z potencjalnymi pracodawcami (speed dating to rodzaj spotkań, w tym przypadku uczestników kursu z przedstawicielami firm, czyli alternatywa dla klasycznej rekrutacji).

- Realizację programu szkoleniowego zaczęliśmy z  Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku w 2014 r. Wtedy w kursie wzięło udział 15 bezrobotnych osób i co istotne, niemal wszyscy znaleźli zatrudnienie. To był impuls do dalszego działania i rozwijania projektu. W 2015 r. współpracą z nami zainteresowały się kolejne urzędy pracy. Współpracowaliśmy m.in. z PUP w Gdyni, Tczewie i Wejherowie, przeprowadziliśmy dziewięć kolejnych projektów, w których wzięło udział łącznie 140 osób. Należy podkreślić, że wskaźnik zatrudnienia po tych kursach to aż 80 proc. Jest to bardzo dobry wynik, zwłaszcza, że osoby te nie miały wcześniej styczności z programowaniem – zaznacza Michał Mysiak, prezes Software Development Academy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane