BHW: RPP obniżyła stopy czwarty raz z rzędu

Marek Druś
27-11-2002, 18:45

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami RPP obniżyła wszystkie stopy procentowe, choć skala redukcji była nieco mniejsza niż oczekiwaliśmy.

Od jutra wszystkie stopy procentowe będą więc niższe o 25 pb: główna stopa procentowa (tzw. stopa interwencyjna) będzie wynosić nie mniej niż 6,75%, stopa redyskontowa 7,50%, a stopa lombardowa 8,75%. Utrzymane zostało również neutralne nastawienie do polityki pieniężnej. Po raz kolejny górę wzięły fundamenty. Podstawowym argumentem, który zadecydował o obniżce stóp był bowiem poziom inflacji, zarówno obecnej jak i oczekiwanej. Rada uważa bowiem, iż istnieje więcej czynników ograniczających presję inflacyjna, niż zagrażających stabilizacji cenowej. RPP nie wykluczyła jednak wzrostu presji inflacyjnej pod koniec 2003 roku i w 2004 roku za sprawą zwiększonego popytu wewnętrznego oraz słabego złotego. Dodatkowo za redukcją stóp przemawiały też wątpliwości Rady co do trwałego ożywienia w gospodarce, pomimo iż wierzy ona w kontynuację trendu wzrostowego eksportu.

Sądzimy, że dzisiejsza decyzja powinna zakończyć tegoroczną serię obniżek stóp i dlatego oczekujemy, że w przyszłym roku stopy spadną o kolejne 75 pb, choć czas i skala redukcji zależeć będzie od ścieżki inflacyjnej. Niemniej jednak nie będziemy bardzo zaskoczeni, gdyby RPP 17-18 grudnia obniżyła stopy o kolejne 25 pb.

Tymczasem jak podał GUS w I połowie listopada ceny żywności spadły o 0,4%, po tym jak w II połowie października nie zmieniły się i były o 0,4% niższe niż w poprzednim miesiącu. Zgodnie z opublikowanym raportem, najbardziej potaniały owoce (-5,0%) oraz mięso (-1,4%), których udział w koszyku żywnościowym stanowi blisko 35%. Ponieważ dzisiejsze dane okazały się znacznie lepsze niż się spodziewaliśmy, sądzimy że szanse na nowy rekord znacząco wzrosły.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: RPP obniżyła stopy czwarty raz z rzędu