BIG InfoMonitor: rekordzista z Mazowsza ma 102 mln zł długu

PAP
opublikowano: 12-02-2013, 10:26

Zadłużenie mieszkańców Mazowsza przez cztery miesiące urosło o ok. 340 mln zł, do 5,56 mld zł na koniec stycznia br. - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzista ma 102 mln zł przeterminowanego długu, czyli niespłacanego przez dłużej niż 60 dni.

"Na koniec stycznia 2013 r. na Mazowszu mieszkało ponad 288 tys. osób, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem płatności, z tej grupy ponad 58,68 proc. stanowią mężczyźni" - powiedział PAP prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor Mariusz Hildebrand. Dodał, że najwięcej dłużników, czyli 75 tys., to osoby w wieku 30-39 lat.

"Od końca września 2012 r. na Mazowszu przybyło blisko 10 tys. dłużników. Łączna liczba klientów tzw. podwyższonego ryzyka w województwie mazowieckim na koniec stycznia 2013 r. jest porównywalna do sumy niesolidnych dłużników mieszkających w województwach: lubuskim, podkarpackim, opolskim, podlaskim, świętokrzyskim" - stwierdził Hildebrand.

Z danych BIG InfoMonitora wynika, że zadłużenie mieszkańców Mazowsza na koniec stycznia br. wyniosło 5,56 mld zł. Oznacza to, że w ciągu roku wzrosła o blisko 14 proc., czyli 682 mln zł. Rekordzista z Mazowsza ma ponad 102 mln zł zaległego zadłużenia, czyli takiego, które nie jest spłacane przez dłużej niż 60 dni. W ciągu czterech miesięcy wartość ta zwiększyła się o blisko 0,6 mln zł.

Jak stwierdził prezes BIG InfoMonitora, kwota niespłaconych zobowiązań mieszkańców woj. mazowieckiego jest drugą najwyższą w Polsce. Ocenił przy tym, że taki wynik, to skutek dużej liczby mieszkańców Mazowsza. "Odnosząc liczbę dłużników do liczby mieszkańców uzyskamy współczynnik wynoszący 5,5 proc. i jest niższy od średniej dla całej Polski, który wynosi 5,9 proc. Najwyższy odsetek dłużników notuje się w zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim wynosi on 8,2 proc." - zwrócił uwagę Hildebrand.

Pełny raport dotyczący zadłużenia Polaków BIG InfoMonitor opublikuje we wtorek po godz. 11.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane