Birma: Facebook zablokował 216 kont zaangażowanych w operacje informacyjne

  • PAP
opublikowano: 22-08-2019, 15:12

Koncern Marka Zuckerberga zablokował 216 kont, stron i grup na Facebooku i Instagramie zaangażowanych w operacje informacyjne w Birmie. Według firmy niektóre powiązane były z miejscową armią, a ich zadaniem było "manipulowanie i psucie debaty publicznej".

Jak przypomniała w czwartek agencja Reutera, Facebook już wcześniej pod wpływem krytyki w związku z niedostatecznymi działaniami na rzecz zatrzymania fali przemocy i mowy nienawiści w kraju usunął setki kont angażujących się w pogłębianie podziałów i dezinformację w Birmie, ukierunkowane przeciwko mniejszości muzułmańskich Rohingów. Jedno z nich należało do szefa birmańskiej armii, generała Min Aung Hlainga.

Osoby, które kontrolowały usunięte w ramach ostatniej akcji konta, w swoich działaniach angażowały się przede wszystkim w tworzenie treści o charakterze lokalnym, m.in. dotyczących przestępczości, stosunków pomiędzy różnymi grupami etnicznymi, życia celebrytów oraz kwestii wojskowych. Wykorzystywane były również materiały informacyjne pochodzące ze sprawdzonych źródeł, co miało uwiarygodnić strony.

Operatorzy usuniętych profili na reklamę na Facebooku według firmy wydali mniej niż 1,2 tys. dolarów. Treści promowane były zarówno w głównym serwisie społecznościowym Facebooka, jak i na należącej do niego platformie Instagram. Reklamy opłacane były w dolarach amerykańskich oraz w rosyjskich rublach.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy