Bitwa biurowców na Grunwaldzkiej

opublikowano: 17-07-2019, 22:00

W odległości 1000 metrów od siebie znalazły się w Gdańsku trzy konkurencyjne obiekty. Każdy chce się czymś wyróżniać

Na krótkim odcinku al. Grunwaldzkiej w Gdańsku-Oliwie skupiły się trzy inwestycje biurowe. Pierwszy etap Wave firmy Skanska, który ma mieć 23,3 tys. m kw. powierzchni, wyrósł już na wysokość 11 pięter. Tuż za nim, w kompleksie Alchemia, trwają prace przy Neonie — czwartym, ostatnim w tej inwestycji budynku (33,6 tys. m kw.). Nad wszystkimi góruje wieża Olivia Star, o powierzchni 67 tys. m kw., w której wykańczane są właśnie trzy najwyższe kondygnacje. Na trójmiejskim rynku panuje obecnie posucha — nowych budynków potrzebuje jak kania dżdżu.

Biurowiec Wave Skanskiej (po prawej) wyrasta przed kompleksem
Alchemia firmy Torus. Górująca nad ulicą wieża to Olivia Star firmy Olivia
Business Centre.
Zobacz więcej

W JEDNYM KADRZE:

Biurowiec Wave Skanskiej (po prawej) wyrasta przed kompleksem Alchemia firmy Torus. Górująca nad ulicą wieża to Olivia Star firmy Olivia Business Centre. Fot. Mateusz Ochocki

Do wynajęcia od ręki jest poniżej 5 proc. z 790 tys. m kw. powierzchni biurowej. W ciągu najbliższych trzech lat deweloperzy chcą tu jednak zbudować ponad 200 tys. m kw., co spowoduje większą konkurencję i wzmocni pozycję negocjacyjną najemców. Miesięczne czynsze wywoławcze w Trójmieście w najnowszych inwestycjach klasy A wahają się między 13 a 17 EUR za m kw.

Widoki dla każdego

Od 17 lipca w budynku Olivia Star otwarty jest publiczny taras widokowy — 130 metrów nad ziemią. Całe 32. piętro z tarasem podzielono na trzy strefy gastronomiczne z pufami, ławkami i stolikami, przy których można wypocząć. Wieża znajduje się w dużym kompleksie biurowym Olivia Business Centre.

— Chcemy, żeby 32. piętro stało się miejscem spotkań, gdzie można dłużej pobyć, posiedzieć, zjeść i napić się, posłuchać muzyki na żywo, wziąć udział w degustacjach win, nalewek, a nie tylko wjechać windą i przez chwilę popatrzeć z tarasu. Stawiamy na jakościowe spędzanie czasu — mówi Krzysztof Dembek, członek zarządu Olivia Star Top, spółki zarządzającej inwestycją.

Żeby turyści nie musieli zbyt długo czekać na jedzenie, kuchnia południowa (pizza, tapasy) konkuruje tu z lokalnymi przysmakami z Kaszub i Kociewia (sery, suszone wędliny, jagody i grzyby). Bilet normalny na taras kosztuje 18 zł i pozwala na godzinny pobyt na 32. piętrze. Zamówienie dania za minimum 30 zł przedłuża czas o pół godziny.

— Mając atut w postaci najwyższego budynku na Wybrzeżu, chcieliśmy podkreślić jego szczególny charakter i wyposażyć go w funkcje atrakcyjne dla mieszkańców, turystów, smakoszy wykwintnej światowej kuchni oraz dla biznesu. Jeszcze w tym roku zostanie otwarta restauracja Arco kucharza światowej sławy Paco Pereza (6 gwiazdek Michelin), a na najwyższym piętrze — przestrzeń konferencyjno-bankietowa dla 400 osób — mówi Rafał Marcyniuk, członek zarządu Olivia Star Top.

Z raportu firmy Colliers International o gastronomii w biurowcach Warszawy wynika, że inwestycje z podniebną kuchnię to trend ogólnoświatowy. W Warszawie restauracja i taras widokowy mają powstać np. na trzech najwyższych piętrach Varso.

Przez cyfrowe okulary

Niespełna dwieście metrów od Olivia Star, jadąc w stronę dawnej Stoczni Gdańskiej, napotkamy pierwszy etap kompleksu Wave, budowany w Trójmieście przez Skanską. Dzięki współpracy dewelopera z firmą Microsoft jest to też pierwszy w naszej części Europy budynek, którego wirtualny obraz można oglądać za pomocą HoloLens — stworzonych przez Microsoft okularów pozwalających na połączenie świata cyfrowego i rzeczywistego. Dzięki urządzeniu zajrzymy wspólnie z potencjalnym najemcą do pomieszczeń na poszczególnych piętrach. Obraz widziany przez osobę zaopatrzoną w okulary może być równocześnie wyświetlany w innym miejscu.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— HoloLens możemy wykorzystać nie tylko do prezentacji klientom powierzchni, które są niewykończone albo nawet jeszcze nie istnieją. Okulary znajdą też zastosowanie w szkoleniu pracowników i projektowaniu — mówi Anna Wesołowska, kierująca grupą produktów Surface Commercial i HoloLens w polskim oddziale Microsoftu.

W biurowcu Wave będzie też wykorzystany system Connected by Skanska, integrujący urządzenia internetu rzeczy w budynku z aplikacją do zarządzania nimi. Dzięki technologii, rozwijanej obecnie we współpracy z Microsoftem, można za pomocą smartfonu sterować oświetleniem czy temperaturą oraz uzyskać dostęp do pomieszczeń. Budynek ma uzyskać certyfikaty LEED, WEEL oraz Obiekt bez barier.

Przy peronie

Pomiędzy rozpoczętą inwestycją Skanskiej a kompleksem Olivia Business Centre trójmiejski deweloper Torus wykańcza właśnie ostatni budynek w Alchemii — Neon. Wybudowane wcześniej części kompleksu zdobyły najwyższą ocenę (platinum) w proekologicznej certyfikacji LEED. Także Neon jest precertyfikowany na tym samym poziomie. Deweloper wyróżnił się również, budując własnym sumptem dodatkowe przejście podziemne z peronu pobliskiej stacji SKM, wychodzące wprost na pasaż handlowo- -usługowy z lokalami gastronomicznymi pomiędzy budynkami Argon i Neon.

Już wcześniej znakiem rozpoznawczym kompleksu stało się największe w Polsce północnej, ogólnodostępne centrum rekreacyjno-sportowe z basenem i halą, umożliwiające organizację takich imprez, jak halowy triathlon. Obiekty sportowe umieszone są we wspólnej podstawie biurowców Aurum i Platinum. Biurowiec Neon ma być otwarty pod koniec 2019 r. Również w tym terminie mają się zakończyć inwestycje na ostatnich piętrach Olivia Star. Otwarcie pierwszego budynku w kompleksie Wave zaplanowano na czerwiec 2020 r.

OKIEM EKSPERTA

Trójmiasto podnosi poprzeczkę

MICHAŁ RAFAŁOWICZ, dyrektor regionu pomorskiego w firmie Cresa Polska

Kompleksy Alchemia i Olivia Business Centre funkcjonują już od dawna i są naturalnymi konkurentami. Trudno porównywać, jakie konkretnie warunki najmu stanowią komercyjną przewagę tych deweloperów, gdyż szczegóły umów z najemcami są objęte klauzulą poufności. Na pewno oprócz wysokości czynszu dla najemców istotne są wykorzystane technologie i wykończenie budynków. W obu kompleksach są na bardzo wysokim poziomie. Powstający obok Wave jest pierwszym dużym biurowcem dewelopera spoza Trójmiasta.

Skanska — oprócz zaawansowanych technologii cyfrowych — jako jedyny z deweloperów w tej lokalizacji wykorzystuje w inwestycji belki chłodzące, pracujące bez przeciągów i ciszej niż systemy klimatyzacji łączone z wentylacją. Dla najemców istotna jednak może okazać się liczba miejsc parkingowych — w Alchemii i Olivii współczynnik jest korzystniejszy (oba kompleksy oferują jedno miejsce na 100 m kw. powierzchni biurowej) niż w Wave. Duże kompleksy biurowe mają również obecnie na swoim terenie biura coworkingowe, bogatą ofertę usługowo-handlową i przestrzeń na imprezy networkingowe. Wszelkie nowe obiekty biurowe powinny mieć podobny standard, by skutecznie konkurować o najemcę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu