Biura klasy B przechodzą do wyższej ligi

opublikowano: 07-12-2021, 20:00

W Warszawie na najemców czeka 900 tys. m kw. biur dostępnych od ręki. Ich właściciele konkurują między innymi klasą budynków

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile zajmują w Warszawie powierzchnie biurowe klasy A, B i C
  • gdzie się podziało ponad 13 tys. m kw. powierzchni klasy B w stolicy
  • ile powierzchni biurowych pozostaje dziś w budowie

Według raportu Real Estate Digital Data (REDD) stołeczne zasoby liczą 7 mln m kw., a w budowie znajduje się 454 tys. m kw. biur. Wskaźnik pustostanów wynosi 13,08 proc., a w najbliższych trzech miesiącach zasoby biur dostępnych natychmiast może zasilić kolejne 26 tys. m kw.

Stołeczne biura to głównie powierzchnia nowoczesna (klasy A) – 4,98 mln m kw. Ponad 2 mln m kw. liczy z kolei powierzchnia klasy B, która różni się od klasy A przede wszystkim starszym wiekiem i mniejszym wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Niezmienna pozostaje powierzchnia klasy C, która zajmuje w Warszawie ponad 80 tys. m kw. Budynki klasy C mają z reguły mają więcej niż 20 lat i na ogół wymagają co najmniej generalnego remontu.

– W listopadzie zasoby powierzchni klasy B spadły o ponad 13 tys. m kw. – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

Jak wynika z danych, powierzchnie te nie zniknęły z rynku, ale ich właściciele zaktualizowali dane o swoich zasobach i zakwalifikowali budynki do wyższej klasy. Według REDD świadczy to o tym, że część właścicieli pod naporem konkurencji pracuje nad podniesieniem klasy swoich powierzchni.

Powierzchnie biurowe w Polsce

13,36

tyle mln m kw. wynosiły według REDD całkowite zasoby powierzchni biurowej na koniec listopada 2021 r.

1,25

tyle mln m kw. biur było w budowie

2,86

tyle mln mkw. biur było dostępnych do wynajęcia od zaraz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane