Biznes i media nie mają do siebie nawzajem zaufania

Sylwia WedziukSylwia Wedziuk
opublikowano: 2012-03-15 00:00

Środowiska biznesowe winią media za słabą świadomość Polaków na temat roli przedsiębiorców.

Świadomość społeczeństwa na temat przedsiębiorców pozostawia wiele do życzenia. Zdaniem 28 proc. Polaków przedsiębiorcy wytwarzają większość dochodu naszego kraju, a aż 61 proc. uważa, że tak nie jest — wynika ze styczniowego badania GfK Polonia dla Lewiatana.

Podobnie z zatrudnieniem — zaledwie 33 proc. respondentów przyznało, że polscy przedsiębiorcy dają zatrudnienie większości Polaków, a aż 62 proc. odpowiedziało, że nie.

Zdaniem Anny Szcześniak z biura programu „Przedsiębiorstwo fair play” za taki stan świadomości w znacznym stopniu odpowiadają media. Podczas debaty na temat wizerunku przedsiębiorców w mediach w dobie kryzysu, zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą, przywołała ona również badania z 2003 r., które mówią o tym, że wizerunek przedsiębiorców w mediach jest zdecydowanie negatywny. Media koncentrują się głównie na zjawiskach patologicznych i uogólniają je na cały sektor prywatny. Zaprzeczali temu ich przedstawiciele.

— Przedsiębiorcy jako „prywaciarze” działający na szkodę państwa w negatywnym świetle byli przedstawiani w latach 90., teraz częściej widzimy ich jako ofiary — mówił Andrzej Godlewski, zastępca dyrektora TVP 1.

Prof. Witold Orłowski stwierdził, że słowo przedsiębiorca w naszym kraju wciąż ma niejednoznaczny wydźwięk. Podczas debaty podkreślano, że trudno się przebić z pozytywnymi informacjami do mediów. Jednak zdaniem mediów, większym problemem są stereotypy dotyczące dziennikarzy.

Przedsiębiorcy często nie chcą rozmawiać z mediami, nie rozumieją ich, nie mają nikogo odpowiedzialnego za kontakt z nimi. Brakuje zaufania i współpracy. Zdaniem Jolanty Tourel z World Trade Center Warsaw, istotna rola mediów polega na kreowaniu optymizmu konsumenckiego, ponieważ w 40 proc. wpływa on na rozwój gospodarki.