Biznesmeni i firmy zmieniają dziecięcy szpital

opublikowano: 09-07-2021, 13:30

Trzecia edycja koncertu Wielcy Artyści Małym Pacjentom pozwoliła uzbierać 150 tys. złotych na remont izby przyjęć w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. To jednak dopiero początek zmian w tej placówce.

Kontynuacja:
Kontynuacja:
W czerwcu odbył się trzeci koncert z cyklu Wielcy Artyści Małym Pacjentom. Jego pomysłodawczynią jest wybitna skrzypaczka-solistka, prezes organizującej koncert Fundacji Virtuosa, Patrycja Piekutowska, która zawiesiła międzynarodową karierę artystyczną, by działać na rzecz modernizowania szpitali dziecięcych.
materiały prasowe

Patrycja Piekutowska, prezes i twarz Fundacji Virtuosa oraz ambasador warszawskiego Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” (IPCZD), przyznaje, że w pandemii COVID 19 znacznie trudniej pozyskać wsparcie dla projektów charytatywnych. Nie przeszkodziło jej to jednak zebrać prawie 1,3 mln zł na dwie modernizacje IPCZD. Co więcej, pierwsza inwestycja, czyli stworzenie Pracowni Kardiologicznej Symulacji Medycznej, jest już ukończona, a pracownia zaczęła działać. To miejsce oferuje profesjonalne warunki do szkolenia kadry lekarskiej.

Serca w 3D

Pierwsza taka pracownia w Polsce:
Pierwsza taka pracownia w Polsce:
W czerwcu rozpoczęła działalność Pracownia Symulacji Kardiologicznej w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka“, która pozwoli zapewnić profesjonalne warunki do szkolenia kadry lekarskiej, biorącej udział w interwencyjnych zabiegach medycznych (czyli bez otwierania klatki piersiowej) wymagających najwyższej precyzji. Fundusze na jej realizację – niemal 1,1 mln zł – fundacja zebrała zaledwie w cztery miesiące.
materiały prasowe

Nową pracownię tworzy m.in. sala dydaktyczna z doskonałym sprzętem multimedialnym służącym do pokazywania na żywo zabiegów. Znalazła się tu także sala komputerowa i pracownia druku 3D, która umożliwia drukowanie modeli serc konkretnych dzieci i dopasowanie narzędzi do zabiegów interwencyjnych.

– Symulacja skraca czas nabywania umiejętności medycznych. Dostępne symulatory pozwalają na dokładne odtworzenie warunków naturalnych, przez co wielokrotne wykonywanie stałych elementów, na przykład kardiologicznych zabiegów interwencyjnych, staje się bardziej rutynowe. Ostatecznie zwiększa to precyzję, więc poprawia jakość leczenia dzieci – tłumaczy prof. Grażyna Brzezińska-Rajszys, kierownik Pracowni Sercowo-Naczyniowej IPCZD.

Niemal 1,1 mln zł (wsparcie produktowe i finansowe) przeznaczone na pracownię fundacja zebrała zaledwie w cztery miesiące. Ogromny wkład w realizację projektu miał jego główny partner – Fundacja Globalworth, która przeznaczyła 123 tys. euro na sfinansowanie najważniejszych sprzętów symulacyjnych. Projekt Pracowni Sercowo-Naczyniowej IPCZD wykonał pro bono dr Piotr Żabicki z pracowni architektonicznej Kuryłowicz & Associates.

Kolejny projekt Fundacji Virtuosa to gruntowna modernizacja izby przyjęć, holu i rejestracji 30 poradni specjalistycznych w instytucie. Patrycja Piekutowska szacuje, że cały koszt tego przedsięwzięcia przekroczy 2 mln zł.

Gigantyczne przedsięwzięcie:
Gigantyczne przedsięwzięcie:
Modernizacja izby przyjęć, holu i rejestracji 30 poradni specjalistycznych to pierwsza w historii instytutu tak gigantyczna kompleksowa inwestycja, która m.in. ma na celu troskę o pierwsze wrażenia dziecka wchodzącego do szpitala – wskazuje Patrycja Piekutowska, prezes Fundacji Virtuosa.
Zosia Promińska

Pierwszy etap jest już jednak zabezpieczony finansowo dzięki zorganizowanej w czerwcu trzeciej edycji koncertu Wielcy Artyści Małym Pacjentom. Rozpoczęty dwa lata temu cykl charytatywnych koncertów z udziałem największych światowych gwiazd opery występujących pro bono ma na celu zbiórkę funduszy na kompleksową modernizację IPCZD. Gwiazdą czerwcowego koncertu w stołecznym Ufficio Primo był kontratenor Jakub Józef Orliński, od kilku lat najgorętsze polskie nazwisko w światowej wokalistyce, który w tym roku otrzymał International Opera Awards, czyli muzycznego Oscara.

Gwiazda wieczoru:
Gwiazda wieczoru:
Występ wybitnego kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego, który podbija serca słuchaczy na kilku kontynentach, podczas trzeciego koncertu z cyklu Wielcy Artyści Małym Pacjentom.
materiały prasowe

– Wystąpił przed publicznością w trzech odsłonach – przygotował recital w towarzystwie pianisty, zaśpiewał utwory z płyty „Adela” w akompaniamencie gitarzysty i pianisty, a na koniec wystąpił z niezwykłą barokową orkiestrą Il Giardino d’ Amore, grającą na dawnych instrumentach lub ich kopiach. Artyści zaskoczyli publiczność, wykonując jeden z utworów na leżąco – opowiada Patrycja Piekutowska.

Pierwsze wrażenia

Wizualizacja:
Wizualizacja:
Patrycja Piekutowska zapowiada, że to o będzie pierwsza izba przyjęć w Polsce, która w tak dużym stopniu pochyli się nad tematem psychologii pierwszego zderzenia dziecka ze szpitalem. Poza nowoczesnym sprzętem i funkcjonalnym rozkładem oraz wyposażeniem pomieszczeń ogromną rolę w tym projekcie odgrywa kolor i jego wpływ na samopoczucie małych pacjentów.
materiały prasowe

Dzięki sprzedaży biletów na koncert udało się zebrać prawie 150 tys. zł mimo zachowania covidowego reżimu – widownia Ufficio Primo mogła liczyć zaledwie około 300 osób. Bilety w cenie 1 tys. zł i 1,6 tys. zł dla VIP-ów bez żadnej reklamy rozeszły się jak ciepłe bułeczki.

– Sprzedaliśmy je zaledwie w cztery dni, mimo że były to prawdopodobnie najdroższe bilety w Polsce na koncert muzyki poważnej – śmieje się Patrycja Piekutowska.

Te pieniądze pozwolą na remont części holu głównego o powierzchni około 400 m kw. Prace ruszą jeszcze w lipcu, a skończą już na początku września. Pierwszy etap modernizacji wykona Skanska.

Całe przedsięwzięcie obejmuje natomiast aż 1,1 tys. m kw. powierzchni, która zostanie podzielona i dostosowana do potrzeb konkretnych grup małych pacjentów, w tym noworodków, dzieci w wieku przedszkolnym i nastolatków. Własną przestrzeń znajdą również dzieci z porażeniem mózgowym i dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, które będą miały do dyspozycji ścianę sensoryczną. Jednym z etapów projektu jest odpowiednie przystosowanie i wyposażenie w najnowocześniejsze sprzęty części izby przyjęć przeznaczonej dla dzieci obłożnie chorych oraz przywożonych do instytutu karetką bądź helikopterem.

– To będzie pierwsza izba przyjęć w Polsce, która w tak dużym stopniu pochyli się nad tematem psychologii pierwszego zderzenia dziecka ze szpitalem. Poza nowoczesnym sprzętem i funkcjonalnym rozkładem oraz wyposażeniem pomieszczeń ogromną rolę w tym projekcie odgrywa kolor i jego wpływ na samopoczucie małych pacjentów. Badania potwierdzają, że na dzieci najbardziej kojąco działają barwy ziemi, czyli beże, jasne brązy i zielenie, dlatego też użyjemy ich przy renowacji izby przyjęć i holu rejestracji instytutu. Chcemy zrobić wszystko, żeby ułatwić dzieciom ten trudny moment zetknięcia ze szpitalem m.in. przez skrócenie ścieżki pacjenta, a także przemodelowanie procesu rejestracji, który już nie będzie się odbywał w pomieszczeniach wspólnych, gdzie trudno o prywatność, a także zachowanie bezpieczeństwa epidemicznego – podkreśla Patrycja Piekutowska, która już szykuje się do kolejnych etapów modernizacji izby przyjęć IPCZD.

Uczta dla zmysłów:
Uczta dla zmysłów:
Te koncerty mają niezwykłą i szalenie efektowną oprawę wizualną, by pokazać artystów w niepowtarzalnej scenerii świateł ze stworzonymi specjalnie do repertuaru wizualizacjami.
materiały prasowe

Dla chcących wesprzeć ten projekt planuje kolejną, listopadową edycję koncertu Wielcy Artyści Małym Pacjentom. Kto będzie jego główną gwiazdą?

– Niezwykła kobieta – odpowiada tajemniczo prezes Fundacji Virtuosa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane