Blaski i cienie programu PPK

opublikowano: 07-12-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

38 proc. szefów firm nie widzi żadnych zalet Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ich podwładni traktują program raczej jako obciążenie wynagrodzenia niż benefit.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie są zalety i wady systemu PPK w opinii pracodawców
  • Jaki odsetek pracowników oszczędza w ramach PPK
  • Jak można zwiększyć atrakcyjność PPK

Większość pracodawców uważa, że państwowy system emerytalny ma największy wpływ na zapewnienie Polakom dochodów na starość — wynika z najnowszego badania spółki Mentor i Politechniki Częstochowskiej „Analiza i diagnoza postrzegania Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK)”.

PPK to program długoterminowego oszczędzania dla pracowników. Autorzy badania podkreślają, że jednym z podstawowych jego zadań jest wsparcie finansowe osób przechodzących na emeryturę. Zwracają uwagę, że obecnie ok. 30 proc. pracowników oszczędza w ramach programu.

— Pracodawcy nie czują się odpowiedzialni za zabezpieczenie emerytalne swoich pracowników. Niechętnie chcą podnosić ich świadomość w dziedzinie finansów osobistych. Z naszych badań wynika, że sporo pracodawców nie widzi żadnych mocnych stron systemu PPK. Większość z nich uznaje, że za dochody po zakończeniu aktywności zawodowej odpowiada sam zatrudniony. Niestety, odsetek tych opinii jest większy niż w poprzednim badaniu. Być może taka postawa wynika z uznania, że obowiązkowe składki do ZUS i PPK wystarczą jako zabezpieczenie emerytalne — mówi Dorota Dula, dyrektor biura programów emerytalnych i kapitałowych w spółce Mentor, ekspert Business Centre Club.

Szefowie firm wskazują sporo wad systemu PPK. Wśród nich są m.in. brak gwarancji utrzymania programu w dłuższej perspektywie, niższe wynagrodzenia, ryzyko inwestycyjne, upolitycznienie systemu, a także konieczność inwestowania w największe spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ankietowani obawiają się, że PPK jest systemem tymczasowym. Ich zdaniem służy głównie jako narzędzie kapitalizujące spółki Skarbu Państwa. Ponadto, w ich ocenie PPK jest nieprzejrzystym systemem.

Z badania wynika, że aż 38 proc. szefów firm nie dostrzega żadnych zalet programu. Natomiast 27 proc. ankietowanych uważa, że mocną stroną PPK jest zwolnienie wpłat z obowiązku odprowadzania od nich składek na ZUS.

Co zdaniem pracodawców może wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności PPK? Między innymi większa przejrzystość systemu, możliwość indywidualnego wybierania przez pracowników instytucji finansowej, a także możliwość rezygnacji z powtórnego automatycznego zapisu do programu po czterech latach.

Zatrudnieni dalecy są od tego, aby postrzegać program jako benefit pracowniczy.

— Pracownicy nie traktują PPK jako dodatku opłacanego w części przez pracodawcę, tylko jako obciążenie ich bieżącego wynagrodzenia. Choć pracodawcy wiedzą, że edukacja dotycząca tematyki emerytalnej i finansów osobistych zwiększy atrakcyjność PPK, to jednak nie czują się za to odpowiedzialni. Nie chcą ponosić kosztów z tym związanych. Twierdzą, że jest to rola państwa — zaznacza Dorota Dula.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane