Bliźniuk: MSWiA zastanawia się, czy budować sieć teletransmisyjną dla CEPiK

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-12-2005, 13:50

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zastanawia się nad sensem budowy sieci teleinformatycznej dla systemu CEPiK. Alternatywą jest utworzenie sieci z zasobów będących w rękach państwa albo zakup usług transmisji danych na rynku - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister w MSWiA odpowiedzialny za informatyzację, Grzegorz Bliźniuk.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zastanawia się nad sensem budowy sieci teleinformatycznej dla systemu CEPiK. Alternatywą jest utworzenie sieci z zasobów będących w rękach państwa albo zakup usług transmisji danych na rynku - poinformował w rozmowie z PAP wiceminister w MSWiA odpowiedzialny za informatyzację, Grzegorz Bliźniuk.

    W listopadzie MSWiA zdecydowała o unieważnieniu prowadzonego przetargu na budowę sieci teleinformatycznej dla Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Oficjalną przyczyną takiej decyzji były błędy proceduralne. CEPiK zawiera dane i informacje o pojazdach i ich właścicielach. Są w nim także informacje o kradzieży i odnalezieniu pojazdu czy też o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.

    "Jestem zwolennikiem utworzenia jednej sieci transmisyjnej dla administracji publicznej (Sieć Teleinformatyczna Administracji Publicznej STAP - PAP). Nie podoba mi się podejście, zakładające, że każdy system informatyczny wymaga budowy nowej sieci" - powiedział wiceminister. Przypomniał, że w sierpniu rząd zdecydował, że sieć dla systemu CEPiK ma być podstawą dla stworzenia STAP.

    Według Bliźniuka, na terenie Warszawy problem STAP jest już rozwiązany, bowiem sieć korzysta z zasobów polskiej końcówki sieci TESTA (sieci instytucji UE), natomiast cały czas pozostaje otwarta sprawa reszty kraju.

    "Być może zaproponujemy wykorzystanie w tym celu zasobów sieci naukowej Pionier, a transmisje danych na +ostatniej mili+ dostarczyliby operatorzy telekomunikacyjnych, będący jeszcze w rękach państwa, jak na przykład Exatel czy Energis" - powiedział wiceminister.

    Dodał, że w sprawie wykorzystania sieci Pionier chciałby się spotkać z ministrem nauki, w gestii którego ta sieć pozostaje. Oprócz STAP i sieci dla CEPiK, ważnym zadaniem resortu będą prace nad polskimi elementami systemu SIS II, niezbędnego do wejścia Polski do strefy Schengen. Jak poinformował wiceminister, do końca lutego 2006 roku zostanie wypracowany wstępny raport otwarcia, opisujący sposób dojścia do funkcjonowania w Polsce systemu SIS II.

    Bliźniuk poinformował, że chce także szybkiego uruchomienia pracy nad dwoma projektami informatycznymi, które są częściowo finansowane ze środków unijnych. Realizacja pierwszego z nich - internetowej platformy usług administracji dla obywateli, przedsiębiorców i innych jednostek administracji (ePUAP) - ma ruszyć już na początku przyszłego roku.

    "Planujemy, że pierwszymi usługami świadczonymi w połowie 2006 roku przez ePUAP będzie możliwość składania deklaracji podatkowych przez internet, nad czym obecnie pracuje resort finansów" - powiedział Bliźniuk.

    Dodał, że ePUAP ma także odgrywać rolę jednej bramki dostępowej do wszystkich rejestrów publicznych, w tym do rejestru PESEL, który ze środków unijnych ma zostać przebudowany.

    ePUAP ma umożliwić także wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi resortami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane