Bogata oferta wsparcia zwrotnego

opublikowano: 30-12-2019, 22:00

Kredyty, pożyczki, leasing — te unijne instrumenty wypełnią lukę finansową w okresie przejściowym po 2020 r.

Dofinansowanie z Brukseli to nie tylko bezzwrotne wsparcie w postaci grantów, ale również solidny zastrzyk kapitału z instrumentów finansowych tzw. programów ramowych. Są one dostępne we wszystkich krajach UE, a także w wybranych państwach stowarzyszonych ze wspomnianymi programami. Zarządza nimi Komisja Europejska, a w ich wdrażaniu pomagają instytucje unijne i krajowe. Co ważne, w programach ramowych nie ma kopert narodowych. Firmy muszą zmierzyć się z konkurencją przedsiębiorców z całej UE. O przyznaniu wsparcia decyduje przede wszystkim jakość składanych wniosków.

Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK ds. Instrumentów
Finansowych Programów UE, podkreśla, że w nowej perspektywie na przedsiębiorców
będzie czekał program InvestEU, który zastąpi wsparcie m.in. z COSME, Horyzontu
2020, EaSI i Kreatywnej Europy.
Zobacz więcej

WSZYSTKO W JEDNYM PROGRAMIE:

Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, podkreśla, że w nowej perspektywie na przedsiębiorców będzie czekał program InvestEU, który zastąpi wsparcie m.in. z COSME, Horyzontu 2020, EaSI i Kreatywnej Europy. Fot. ARC

— Ponad 100 mld EUR — tyle wynosi obecny budżet programów ramowych. Większość z nich oferuje instrumenty zwrotne, czyli preferencyjne kredyty, leasing i pożyczki. Są one dostępne m.in. w COSME, kluczowym programie na rzecz rozwijania konkurencyjności MŚP — mówi Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) ds. Instrumentów Finansowych Programów UE działającego przy Związku Banków Polskich.

Zastrzega jednocześnie, że KE nie wspiera banków czy funduszy VC, tylko skuteczne sposoby finansowania rozwoju firm.

— Prowadzenie przedsiębiorstwa to spore wyzwanie dla ich właścicieli, bo wymaga niemałych nakładów finansowych na inwestycje lub zakup materiałów niezbędnych w procesie produkcyjnym. Niestety, nie każdy przedsiębiorca ma kapitał własny lub łatwy dostęp do komercyjnego kredytu — zauważa Arkadiusz Lewicki.

Ratunek dla maluchów

Instrumenty dłużne są dla MŚP wybawieniem, bo banki w wielu przypadkach odmawiają im finansowania. Powód? Takie przedsiębiorstwa często nie mają żadnej historii kredytowej i wymaganych zabezpieczeń. Ponadto brakuje im wkładu własnego na realizację projektu. W niektórych przypadkach problemem jest także krótki okres działalności.

— Kłopoty związane z finansowaniem przedsięwzięć nie są obce również innowatorom. Prowadzą oni ryzykowne projekty lub działają w nietypowych branżach z punktu widzenia instytucji finansowych, np. w sektorze kreatywnym. Unijne instrumenty dłużne pomagają przedsiębiorcom w pokonywaniu wspomnianych barier — podkreśla Arkadiusz Lewicki.

Które instrumenty zwrotne są najbardziej cenione przez firmy? Na czele są gwarancje bankowe udzielane przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) lub Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

— Pokrywają one część ryzyka banku, firmy leasingowej lub innej instytucji finansowej. Jeżeli projekt spali na panewce, a przedsiębiorca nie będzie mógł spłacić kredytu, EBI lub EFI wypłacą komercyjnemu bankowi do 80 proc. wartości straty. Dlatego instytucje finansowe mają obowiązek udzielania finansowania na preferencyjnych warunkach. Na przykład nie wymagają od firm zabezpieczenia, wkładu własnego lub obniżają poprzeczkę związaną z oprocentowaniem kredytu — tłumaczy Arkadiusz Lewicki.

Gama instrumentów

Wybór unijnych instrumentów dłużnych jest duży. W Polsce udziela ich ok. 100 instytucji finansowych. Na przedsiębiorców czekają m.in. kredyty, w których banki nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia lub obniżają wkład własny. Z kredytu mogą skorzystać także przedsiębiorcy, którzy dopiero startują w biznesie lub istnieją na rynku krócej niż trzy lata. Do wzięcia jest także preferencyjny leasing i pożyczki leasingowe. Dostępne są również poręczenia o wydłużonym okresie obowiązywania lub pokrywające większą część zobowiązań przedsiębiorcy. W unijnej ofercie znajduje się też finansowanie typu private debt, przeznaczone dla projektów, których wartość przekracza kilka milionów złotych.

Polskie firmy mają coraz większy apetyt na wsparcie dłużne. Z szacunków KPK wynika, że w ramach programów obecnej perspektywy, tj. rozpoczętych po 2013 r., zawartych zostało już ponad 45 tys. umów finansowania, dzięki czemu pieniądze znalazły się na kontach prawie 40 tys. przedsiębiorców. Podpisali oni umowy o łącznej wartości ok. 7,7 mld zł. Dla porównania — w ramach programów z poprzedniej unijnej siedmiolatki ze wsparcia skorzystało ok. 21 tys. firm.

— Polska awansowała do pierwszej dziesiątki beneficjentów instrumentów zwrotnych. Uplasowała się w tym rankingu zaraz po krajach, które mają doskonale rozwinięte rynki finansowe i wieloletnie tradycje w obracaniu instrumentami unijnymi — zaznacza Arkadiusz Lewicki.

Solidny budżet

W 2020 r. kończy się obecna perspektywa finansowa, ale nie dostęp do preferencyjnych kredytów i leasingu. Arkadiusz Lewicki zapewnia, że w puli jest jeszcze kilka miliardów złotych.

— Wsparcie, m.in. z programu COSME, będzie udzielane jeszcze po 2020 r. Przedsiębiorcy nie powinni jednak zwlekać z ubieganiem się o to finansowanie. Tym bardziej że na rynku widać już pierwsze oznaki zaostrzenia polityki kredytowej banków. Dlatego radzę przedsiębiorcom, którzy planują inwestycje w najbliższych latach, aby skorzystaliz pomocy ekspertów KPK lub pośredników finansowych programów ramowych i przygotowali się do starań o kredyt lub inne wsparcie. Ponadto nieuniknione są opóźnienia w efekcie późniejszego powołania nowej Komisji Europejskiej, a to zapewne będzie oznaczać poślizg we wdrażaniu programów nowej perspektywy — podkreśla Arkadiusz Lewicki.

Również Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, w niedawnym wywiadzie dla „PB” oceniła, że start perspektywy od 1 stycznia 2021 r. jest niestety mało prawdopodobny. Eksperci wieszczą, że rozpocznie się ona dopiero w połowie 2022 r. Arkadiusz Lewicki zapowiada, że w nowej perspektywie na przedsiębiorców będzie czekał program InvestEU. Zastąpi on wsparcie pochodzące dotychczas m.in. z programów COSME, Horyzont 2020, EaSI i Kreatywna Europa.

— Nie zabraknie też finansowania dla dużych projektów inwestycyjnych — w postaci pożyczek i usług doradczych — podkreśla Arkadiusz Lewicki.

Informacje o instrumentach finansowych programów ramowych

Informacje o ofercie programów ramowych są dostępne w Krajowym Punkcie Kontaktowym (KPK) ds. Instrumentów Finansowych Programów UE. Eksperci odpowiedzą na wszystkie wątpliwości przedsiębiorców, zarówno mejlowo, jak i telefonicznie. Pomocne mogą być również komunikatory narodowych pośredników finansowych. Ich wykaz znajduje się na portalu KPK. Co ważne, usługi KPK są dla przedsiębiorców bezpłatne. W 2012 r. KPK otrzymał prestiżowe wyróżnienie Europejskiej Nagrody Promocji Przedsiębiorczości przyznawane przez Komisję Europejską.

WIĘCEJ INFORMACJI: https://instrumentyfinansoweue.gov.pl oraz programy@kpkue.gov.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy