Bostic: prawdziwy obraz inflacji poznamy po wygaśnięciu bodźców

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-03-2021, 18:50

Raphael Bostic, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych (Fed) z Atlanty stwierdził, że wysoka presja inflacyjna ma tymczasowy charakter i jest zaciemniana przez bodźce stymulacyjne, donosi Reuters.

Raphael Bostic
Raphael Bostic
fot. Bloomberg

W opinii bankiera centralnego, dotychczasowe i obecnie wprowadzane bodźce stymulacyjne mające pobudzić ożywienie gospodarcze, wesprzeć firmy i obywateli, w krótkim terminie mogą doprowadzić do skoku cen. Utrudniają także pomiar rzeczywistej inflacji.

Nagłego wzrostu cen, wynikającego m.in. z pośpiechu w zakupach możemy oczekiwać w krótkiej perspektywie – stwierdził Bostic.

Podkreślił, że wsparcie dla gospodarki ma mieć ograniczenie czasowe, nie jest na zawsze. Dlatego, dopiero po wygaśnięciu bodźców i przepłynięciu większości pieniędzy będzie można z większą rzetelnością ocenić skalę i prawdziwy obraz inflacji.

Myślę, że nie grozi nam gwałtowna inflacja – dodał bankier.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane