Bowman: brexit nie będzie tak bolesny dla City jak się obawiano

opublikowano: 01-08-2018, 11:29

Brytyjski sektor usług finansowych nie zostanie dotknięty przez brexit tak mocno, jak się tego powszechnie obawiano - uważa Charles Bowman, pełniący funkcję Lorda Mayora (odpowiednik burmistrza w City of London).

W wywiadzie dla serwisu internetowego Politico oficjel powiedział, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zaplanowanym na 30 marca 2019 r. zredukowanych może być od 5 do 13 tys. miejsc pracy.

Widok na City of London
Zobacz więcej

Widok na City of London fot. Bloomberg

Wielkość ta,  zakładająca, że Wielka Brytania osiągnie porozumienie przejściowe, jest oparta na publicznych ogłoszeniach dotyczących brexitu przez firmy z City i na wewnętrznych analizach personelu.

W 2016 r. konsultant Oliver Wyman przewidywał, że Wielka Brytania może stracić od 65 do 75 tys. miejsc pracy. Jednak ten szacunek nie uwzględniał ewentualnego porozumienia między UE a Wielką Brytanią i opierał się na deklaracjach instytucji finansowych, które gremialnie zapowiadały przenoszenie swoich siedzib. 

Z kolei Bank Anglii w swoich opracowaniach wykorzystuje liczbę 75 tys. etatów jako "rozsądny scenariusz", szczególnie jeśli nie będzie specjalnej umowy dotyczącej usług finansowych pomiędzy Wielką Brytanią i UE.

Lord Mayor jest szefem City of London Corporation, a jego rolą jest promowanie brytyjskiego sektora finansowego i finansowej dzielnicy Londynu, znanej jako The City.

Nowe założenie Bowmana oparte jest na zakładanym uzgodnieniu 21-miesięcznego okresu przejściowego, co dałoby brytyjskiemu  rządowi i przedsiębiorstwom czas do grudnia 2020 r. na dokonanie ostatecznych ustaleń dotyczących brexitu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu