Bowman: brexit nie będzie tak bolesny dla City jak się obawiano

Tadeusz Stasiuk, BBC
01-08-2018, 11:29

Brytyjski sektor usług finansowych nie zostanie dotknięty przez brexit tak mocno, jak się tego powszechnie obawiano - uważa Charles Bowman, pełniący funkcję Lorda Mayora (odpowiednik burmistrza w City of London).

W wywiadzie dla serwisu internetowego Politico oficjel powiedział, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zaplanowanym na 30 marca 2019 r. zredukowanych może być od 5 do 13 tys. miejsc pracy.

Zobacz więcej

Widok na City of London fot. Bloomberg

Wielkość ta,  zakładająca, że Wielka Brytania osiągnie porozumienie przejściowe, jest oparta na publicznych ogłoszeniach dotyczących brexitu przez firmy z City i na wewnętrznych analizach personelu.

W 2016 r. konsultant Oliver Wyman przewidywał, że Wielka Brytania może stracić od 65 do 75 tys. miejsc pracy. Jednak ten szacunek nie uwzględniał ewentualnego porozumienia między UE a Wielką Brytanią i opierał się na deklaracjach instytucji finansowych, które gremialnie zapowiadały przenoszenie swoich siedzib. 

Z kolei Bank Anglii w swoich opracowaniach wykorzystuje liczbę 75 tys. etatów jako "rozsądny scenariusz", szczególnie jeśli nie będzie specjalnej umowy dotyczącej usług finansowych pomiędzy Wielką Brytanią i UE.

Lord Mayor jest szefem City of London Corporation, a jego rolą jest promowanie brytyjskiego sektora finansowego i finansowej dzielnicy Londynu, znanej jako The City.

Nowe założenie Bowmana oparte jest na zakładanym uzgodnieniu 21-miesięcznego okresu przejściowego, co dałoby brytyjskiemu  rządowi i przedsiębiorstwom czas do grudnia 2020 r. na dokonanie ostatecznych ustaleń dotyczących brexitu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bowman: brexit nie będzie tak bolesny dla City jak się obawiano