Branża tytoniowa - odpowiedzialny partner finansów publicznych

Materiał partnera , Aleksandra Łukaszewicz
opublikowano: 16-11-2020, 09:02
aktualizacja: 16-11-2020, 09:58

Polska jest drugim największym producentem wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej i to w naszym kraju firmy tytoniowe lokują swoje istotne inwestycje. Wszystkie liczące się koncerny mają tu swoje fabryki.

Każdego roku branża tytoniowa odpowiada za wpływy budżetowe na poziomie blisko 29 mld zł. Z samej tylko akcyzy w 2019 r. było to blisko 20 mld. W styczniu tego roku akcyza wzrosła o 10 proc., choć podkreślić należy, że do października podatkiem akcyzowym objęte były tylko tradycyjne wyroby, a e-papierosy i wyroby nowatorskie były z tego obowiązku zwolnione. Do tego, ze względu na unijne regulacje, w maju br. wprowadzono zakaz sprzedaży papierosów o charakterystycznym aromacie (np. mentolowym), które stanowiły 30 proc. polskiego rynku. Branża jest także objęta unijnym systemem Track&Trace;, to śledzenie każdego wyboru tytoniowego w Europie – system jest dla firm wyzwaniem technicznym, finansowym i organizacyjnym.

Równocześnie branża tytoniowa jest szczególnie narażona na działalność szarej strefy, co oczywiście wiąże się z wysokim opodatkowaniem tych wyrobów i potencjalnie dużymi zyskami dla grup przestępczych.

Między innymi o tym jaka przyszłość czeka branżę tytoniową w Polsce, jak skutecznie urealnić opodatkowanie wyrobów nowatorskich, jak zwiększać wpływy do budżetu nie powiększając równocześnie szarej strefy oraz w jaki sposób wprowadzić plan, który określi kierunek polityki akcyzowej w kilkuletniej perspektywie będziemy dyskutowali z naszymi ekspertami: prof. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych, dr Jackiem Matarewiczem z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, ekspertem Business Centre Club i Szymonem Parulskim, doradcą podatkowym z kancelarii Parulski i Wspólnicy podczas debaty „Branża tytoniowa jako odpowiedzialny partner finansów publicznych”.

Obejrzyj zapis debaty:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane