Czytasz dzięki

Branża ubezpieczeniowa bardziej podatna niż w kryzysie finansowym

opublikowano: 31-08-2017, 13:11
aktualizacja: 31-08-2017, 13:12

W przypadku załamania rynkowego amerykańscy ubezpieczyciele ponieśliby dzisiaj bardziej dotkliwe straty niż w kryzysie finansowym, który doprowadził do upadku AIG, oblicza towarzystwo BlackRock.

Portfele amerykańskich ubezpieczycieli straciłyby w przypadku załamania podobnego do tego z 2008 r. 11 proc. wartości, oblicza towarzystwo inwestycyjne BlackRock. To oznaczałoby większą stratę niż ta, którą notowali na dnie kryzysu finansowego, gdy rząd zmuszony był ratować towarzystwo AIG. Przyczyna wyższej podatności to fakt, że ubezpieczyciele musieli odrabiać poniesione w kryzysie straty, a stopy procentowe były wyraźnie niższe, zmuszając ich do bardziej ryzykownych inwestycji niż klasyczne obligacje. Obecnie w portfelach towarzystw znajdują się także akcje, obligacje o ratingach spekulacyjnych, a także mało płynne aktywa alternatywne, jak inwestycje w private equity, fundusze hedgingowe oraz nieruchomości.

- Z każdym rokiem rośnie ryzyko związane z portfelami ubezpieczycieli – ostrzega Zach Buchwald, odpowiedzialny w BlackRocku za sektor finansowy.

Jego zdaniem zmiany, które najprawdopodobniej będą trwałe, mogą okazać się korzystne. Zapewniają dywersyfikację, której brak przyczynił się do skali strat w czasie kryzysu. Jednak symulacja pokazuje, że wyższe ryzyko związane z wieloma dodawanymi do portfeli grupami aktywów może oznaczać wyższe straty nawet mimo zapewnienia większego zróżnicowania portfeli. Od 2008 r. zaangażowanie amerykańskich towarzystw ubezpieczeniowych w aktywa private equity wzrosło o 56 proc., do 56 mld USD. Jednak wartość inwestycji w nieruchomości oraz fundusze hedgingowe zaczęła spadać, po ustanowieniu szczytu w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane