Bruksela dostrzegła ożywienie w Polsce

KE podniosła nam prognozy wzrostu PKB i widzi poprawę ściągalności podatków. Deficyt wciąż jednak przewiduje wysoki.

Wiosenne prognozy Komisji Europejskiej (KE) napawają optymizmem. Brukselscy analitycy widzą lepsze perspektywy dla całej unijnej gospodarki, niż przewidywali zimą. PKB strefy euro ma zwiększyć w tym roku o 1,7 proc. i o 1,8 proc. w 2018 r. Gospodarka całej „28” urośnie jeszcze szybciej — w najbliższych dwóch latach po 1,9 proc.

— Dobrą nowiną jest także to, że łagodnieje powoli wysoka niepewność charakteryzująca ostatnie 12 miesięcy. Ożywienie pod względem nowych miejsc pracy i inwestycji w strefie euro pozostaje jednak nierówne.Zwalczanie przyczyn tych rozbieżności jest głównym wyzwaniem, któremu musimy stawić czoła w najbliższych miesiącach i latach — komentuje Pierre Moscovici, komisarz ds. gospodarczo-walutowych.

Na tym tle szczególnie dobrze wyglądają prognozy dla Polski. KE zdecydowała się podnieść przewidywania dotyczące tempa rozwoju w tym roku do 3,5 proc. z 3,2 proc. oczekiwanych w lutym, co da nam 5. dynamikę wzrostu w UE. W 2018 r. spadniemy na 8. lokatę, a gospodarka spowolni do 3,2 proc. Prognozy są niższe, niż przewidują obecnie analitycy bankowi.

Część z nich uważa, że po ubiegłorocznym spowolnieniu wzrostu do 2,7 proc. teraz możemy się spodziewać odbicia nawet w okolice 4 proc. Dla resortu finansów liczby te są jednak powodem do satysfakcji, szczególnie że Bruksela nie spodziewa się, abyśmy w ciągu najbliższych dwóch lat złamali unijne reguły dotyczące deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych.

— Prognoza deficytu na ten rok jest spójna z prognozą przedstawioną w programie konwergencji. KE zaznaczyła, że deficyt może być na niższym poziomie w efekcie poprawy ściągalności podatków. Wysoki priorytet MF dla tych działań sprawia, że również deficyt w 2018 r. powinien być niższy niż prognozowany przez Komisję Europejską — uważa wicepremier Mateusz Morawiecki.

Już w tym roku KE dostrzega efekty poprawy na polu uszczelnienia systemu podatkowego. Wciąż jednak deficyt w latach 2017-18 pozostanie na poziomie 2,9 proc. PKB, chociaż koniunktura gospodarcza będzie sprzyjająca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane