Brytyjczycy zainwestują 450 mln zł w Gliwicach

opublikowano: 26-07-2018, 22:00

Johnson Matthey, notowany na giełdzie w Londynie, postawi w Gliwicach fabrykę katalizatorów, obok już istniejącej fabryki akumulatorów. Zatrudni 350 osób.

Brytyjczycy w Gliwicach dodają katalizatory do akumulatorów. W tym tygodniu na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) przedstawiciele notowanej w Londynie spółki Johnson Matthey wbili pierwszą łopatę pod budowę nowego zakładu produkcyjnego, w którym będą wytwarzane katalizatory do różnego typu silników. Łączna wielkość inwestycji to 450 mln zł, z czego 128 mln zł pójdzie na budowę fabryki, która zajmie powierzchnię około 23 tys. mkw.

Zobacz więcej

Fot. Johnson Matthey

— Fabryka w Gliwicach będzie kopią przedsiębiorstwa, które znajduje się w Macedonii, gdzie istniejemy od 2010 r. i stale rozwijamy swoje moce produkcyjne. W nowej fabryce będziemy produkować filtry do silników gazowych, benzynowych i wysokoprężnych — mówi Adam Wojciechowski, menedżer projektu z Johnson Matthey Poland.

Brytyjska spółka deklaruje, że w nowej fabryce, która ma być gotowa w połowie przyszłego roku, zatrudni około 350 osób, a kolejnych 100 może znaleźć pracę po planowanej rozbudowie zakładu.

— Wybraliśmy Gliwice po to, by skorzystać z wysoko wykwalifikowanych pracowników, a także z mocnej bazy naukowej, na którą składają się uczelnie techniczne i instytuty badawcze. Katalizatory produkowane w Gliwicach będą zaliczać się do najnowocześniejszych na świecie — mówi Ben Miller z Johnson Matthey, który będzie kierował fabryką.

To już kolejna inwestycja brytyjskiej firmy w Gliwicach. Johnson Matthey ma tu zatrudniającą ok. 750 osób fabrykę akumulatorów dla e-rowerów, elektronarzędzi i technologii mobilnych. Działa tu także centrum badawczo-rozwojowe. W ubiegłym roku spółka miała globalnie 14,1 mld GBP przychodów (około 68 mld zł, z czego większość to wartość metali szlachetnych, zawartych w produktach spółki — bez nich przychody wyniosły w przeliczeniu 18 mld zł) i 359 mln GBP zysku operacyjnego (1,7 mld zł). Tylko w Europie Johnson Matthey ma 14 zakładów produkcyjnych, a na całym świecie zatrudnia 14 tys. osób. Tymczasem KSSE w ubiegłym roku pozyskała 58 inwestycji o wartości przekraczającej 3,4 mld zł. W ich ramach powstaną 2 tys. nowych miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu