Brytyjska Mennica Królewska będzie odzyskiwać złoto z elektrośmieci

ARŻ, CNBC
opublikowano: 22-03-2022, 16:32

Brytyjska Mennica Królewska poinformowała, że jeszcze w tym miesiącu rozpocznie budowę zakładu, w którym będzie odzyskiwać złoto ze zużytych podzespołów pochodzących z komputerów i smarfonów. Jego otwarcie ma odbyć się w przyszłym roku.

Elektrośmieci
Elektrośmieci
Fot. Glavo/Pixabay

Pierwsze informacje o planach mennicy pojawiły się w październiku ubiegłego roku. W poniedziałkowym oświadczeniu ujawniono więcej szczegółów. Zakład powstanie w południowej Walii, gdzie mieści się siedziba mennicy.

Odzyskiwanie złota z płytek drukowanych będzie odbywać się w temperaturze pokojowej przy użyciu środków chemicznych kanadyjskiej firmy Excir. Mennica zapowiada, że za pośrednictwem tej metody uda się odzyskać do 99 proc. metali szlachetnych zawartych w zużytych podzespołach elektronicznych.

Zakład ma docelowo przetwarzać ok. 90 ton płytek drukowanych tygodniowo, co przełoży się na odzyskanie setek kilogramów złota rocznie.

Według raportu Global E-waste Monitor 2020, w 2019 roku na świecie wyprodukowano ok. 53,6 mln ton elektrośmieci. Zwrócono uwagę, że poprawnie wyselekcjonowano i poddano recyklingowi zaledwie 17,4 proc. z nich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane