Brytyjski jubiler zapłacił rosyjskim hakerom 7,5 mln USD okupu

opublikowano: 06-07-2022, 19:37
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Graff Diamonds, luksusowy brytyjski jubiler zapłacił 7,5 mln USD okupu gangowi rosyjskich hakerów, którzy zdobyli we wrześniu ubiegłego roku dostęp do danych klientów firmy, informuje Bloomberg.

Graff, którego klientami są m.in. rodziny królewskie z Bliskiego Wschodu, ujawnił wypłacenie okupu w bitcoinach związku ze sprawą sądową, którą wytoczył firmie ubezpieczeniowej Travelers Companies. Domaga się, aby zwróciła mu kwotę, którą zapłacił hakerom z grupy Conti. Firma ubezpieczeniowa odmawia.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Bloomberg zwraca uwagę, że rosyjscy hakerzy zgodzili się na okup o połowę mniejszy niż pierwotnie żądali. Co zaskakujące, przeprosili rodziny królewskie z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabiskich i Kataru, których dane wcześniej ujawnili, jednocześnie piętnując w wydanym komunikacie „neoliberalną plutokrację z USA-UK-EU, dokonującą obrzydliwie drogich zakupów w czasie kiedy ich kraje zmagają się z trudnościami gospodarczymi”.

Graff wypłacił okup wysokości 118 bitcoinów na początku listopada ubiegłego roku. Stało się to w momencie kiedy kryptowaluta była bliska rekordowej wartości. Obecnie wartość bitcoinów, które trafiły do hakerów, to niespełna 2,3 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane