Brytyjski regulator zablokował powstanie największej sieci supermarketów

opublikowano: 25-04-2019, 09:20

Urząd zajmujący się ochroną konkurencji zdecydował, że połączenie sieci hipermarketów Sainsbury's z siecią supermarketów Asda skutkowałoby wyższymi cenami płaconymi przez klientów.

Mike Coupe, szef Sainsbury's oświadczył, że decyzja Urzędu Konkurencji i Rynków (CMA) w praktyce „wyjęła z kieszeni Brytyjczyków 1 mld GBP”. Ogłosił, że nie będzie od niej się odwoływał.

Brytyjski regulator nie zgodził się na połączenie sieci Asda i Sainsbury's, w wyniku którego powstałaby największa sieć supermarketów na Wyspach Brytyjskich.
Zobacz więcej

Nici z fuzji:

Brytyjski regulator nie zgodził się na połączenie sieci Asda i Sainsbury's, w wyniku którego powstałaby największa sieć supermarketów na Wyspach Brytyjskich. fot. Bloomberg

Wynikiem fuzji byłoby powstanie największej sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii, która osiągałaby 1 GBP z każdych 3 GBP wydanych przez Brytyjczyków na produkty spożywcze. 

Stuart McIntosh, szef zespołu CMA analizującego transakcję powiedział BBC, że połączenie Sainsbury's z Asda zmniejszyłoby znacząco konkurencję zarówno w obszarze sprzedaży produktów spożywczych, jak i sprzedaży paliw w stacjach przy supermarketach.

- Uważamy, że prawdopodobnie prowadziłoby to do wyższych cen i innych niekorzystnych dla kupujących zmian, jak np. wydłużenia kolejek – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu