Brytyjski sektor produkcyjny skurczył się najmocniej od siedmiu lat

opublikowano: 02-09-2019, 15:17

Sierpień okazał się słabym miesiącem dla brytyjskiej gospodarki. Aktywność brytyjskiego sektora produkcyjnego spadła najmocniej od siedmiu lat.

Indeks PMI opracowany przez IHS Markit / CIPS spadł w sierpniu 2019 r. do 47,4 pkt. w porównaniu z 48 pkt. w lipcu. Odczyt poniżej 50 pkt. wskazuje, że dany sektor nie rozwija się, tylko kurczy. 

Tymczasem nowe zamówienia spadały w najszybszym tempie od siedmiu lat, a zaufanie przedsiębiorstw znalazło się na najniższym poziomie od czasu rozpoczęcia gromadzenia danych w tym pomiarze, w 2012 r.

Opracowująca dane firma IHS Markit / CIPS podkreśla. że głównymi przyczynami spadku wskaźników są niepewność związana z brexitem oraz globalne pogorszenie koniunktury gospodarcze. To czynniki w największym stopniu dotykające brytyjskie firmy.

Wyniki badania PMI sugerują, że sektor produkcyjny - który stanowi około 20 –proc. gospodarki Wielkiej Brytanii - kurczy się w kwartalnym tempie „prawie 2 proc”. – ocenił Rob Dobson, dyrektor IHS Markit.

Brytyjska gospodarka skurczyła się o 0,2 proc. w drugim kwartale bieżącego roku. To pierwsza ujemna dynamika od 2012 roku.

Jeśli gospodarka skurczy się również w okresie od lipca do września, wówczas będziemy mieli do czynienia ze stanem recesji, ponieważ skurczy się przez dwa kwartały z rzędu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk. BBC

Polecane