Brytyjskie firmy są optymistyczne, ale..

opublikowano: 30-04-2018, 06:55
aktualizacja: 30-04-2018, 07:04

Brytyjskie firmy są optymistycznie nastawione do gospodarki, wynika z najnowszego badania Lloyds Bank.

Ponad połowa z nich twierdzi, że bardziej optymistycznie podchodzi do gospodarki niż trzy miesiące temu. Niemniej jednak, jak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu, oczekiwano silniejszego spadku oczekiwań odnośnie handlu.

Ankieta przeprowadzona wśród 1200 przedsiębiorstw została przeprowadzona między 29 marca a 18 kwietnia. Funt wzmocnił się w tym okresie, osiągając najwyższy poziom w stosunku do dolara od czasu głosowania w sprawie brexitu, a inflacja zwolniła do 2,5 proc. w marcu.

Jednak raporty dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji okazały się mniej optymistyczne, a rozwój sytuacji od czasu ankiety może wskazywać, że wzrost zaufania będzie krótkotrwały. Zaprezentowane w miniony piątek dane pokazały, że gospodarka w pierwszym kwartale odnotowała najgorsze wyniki od końca 2012 r.

Sektor detaliczny miał najsłabszy poziom zaufania, gdyż – jak twierdzo Lloyds - niekorzystna pogoda w pierwszym kwartale dotknęła sprzedaż.

Odrębne badanie przeprowadzone przez Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu wykazało, że produkcja sektora prywatnego rosła w najwolniejszym tempie od 2016 r. w ciągu ostatnich trzech miesięcy, przy czym firmy konsumenckie były "szczególnie słabe", odzwierciedlając presję ze strony inflacji na dochody.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu