BŚ: III kwartał 2005 r. pomyślny dla gospodarek nowych krajów UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2006, 14:36

Znaczący wzrost wydajności i PKB w III kwartale 2005 r. we wszystkich nowych krajach członkowskich UE z Europy Centralnej i regionu bałtyckiego - stwierdza zaprezentowany w czwartek w Warszawie najnowszy kwartalny raport ekonomiczny Banku Światowego "EU8 Quaterly Economic Raport".

Znaczący wzrost wydajności i PKB w III kwartale 2005 r. we wszystkich nowych krajach członkowskich UE z Europy Centralnej i regionu bałtyckiego - stwierdza zaprezentowany w czwartek w Warszawie najnowszy kwartalny raport ekonomiczny Banku Światowego "EU8 Quaterly Economic Raport". 

    "Rozwój sytuacji makroekonomicznej w Polsce, Republice Czeskiej, na Węgrzech, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie i Estonii w 2005 r. przebiegał pomyślnie pomimo osłabienia rozwoju reform, związanego z niedawnymi oraz przyszłymi wyborami w krajach Grupy Wyszechradzkiej (Republika Czeska, Węgry, Polska i Słowacja - PAP)" - powiedział ekonomista Banku Światowego i główny autor raportu, Thomas Laursen.

    Dodał, że dynamika PKB w krajach Grupy Wyszechradzkiej wyniosła przeciętnie 4 proc., a w krajach bałtyckich ok. 8 proc. Bezrobocie obniżało się i spadło poniżej 9 proc. (poza Polską i Słowacją).

    "Trwającemu nadal wzrostowi eksportu (dynamika w przedziale od 10 do 20 proc.; w krajach bałtyckich ok. 25 proc.) towarzyszył równie dynamiczny import, podczas gdy deficyty rachunku obrotów bieżących na ogół pozostawały bez zmian" - poinformował Laursen.

    Jak podaje raport, inflacja dla Grupy EU 8 wynosiła przeciętnie ok. 2 proc. (poza Łotwą - inflacja na poziomie ok 6 proc. ). Deficyty budżetowe zbliżały się do ok. 3 proc. PKB (za wyjątkiem Węgier - deficyt na poziomie ok. 6 proc. ). Wyniki finansowe budżetów w Krajach Wyszechradzkich (z wyjątkiem Węgier) w 2005 r. były dobre ze względu na silny wzrost gospodarczy i zwiększone przychody - podkreślają autorzy raportu.

    "Kraje bałtyckie - pomimo nadal obserwowanego silnego wzrostu - złagodziły politykę fiskalną, co doprowadziło do dalszego zwiększenia popytu wewnętrznego i wraz z wysokimi cenami ropy naftowej komplikuje kontrolę inflacji (szczególnie na Łotwie)" - powiedział Laursen. Jego zdaniem, głównym zagrożeniem dla tej grupy krajów jest "przegrzanie koniunktury".

    "Powolny postęp w konsolidacji fiskalnej w Krajach Grupy Wyszechradzkiej wraz z naciskami inflacyjnymi w krajach bałtyckich stwarzają niepewność co do perspektyw przyjęcia euro" - stwierdził ekonomista BŚ.

    Słowenia wydaje się być gotowa do przyjęcia euro od stycznia 2007 r., ale przy ścisłej interpretacji kryterium inflacyjnego z Maastricht (inflacja na poziomie średniej inflacji w trzech krajach UE o najniższym wskaźniku wzrostu + max. 1,5 punktu proc. - PAP), termin ten może się przesunąć dla Estonii i Litwy - oceniają autorzy raportu.

    Dodają, że dla Łotwy termin ten może ulec przesunięciu o więcej niż jeden rok. Ich zdaniem, Słowacja, która przyłączyła się do mechanizmu ERM2 (poprzedzającego przyjęcie wspólnej waluty) w listopadzie 2005 r. i planuje wejście do strefy euro od stycznia 2009 r., być może będzie gotowa już w 2008 r. Pozostałe kraje Grupy Wyszechradzkiej prawdopodobnie nie przyłączą się wcześniej, niż w roku 2010, chociaż wydaje się, że Polska obecnie spełnia wszystkie wymagane warunki, za wyjątkiem kursu wymiany - stwierdza raport.

    "Reformy strukturalne w grupie krajów EU8 ograniczone głównie zostały do kontynuacji procesów prywatyzacji, podczas gdy dyskusje nt. reform podatkowych są obecnie kluczowym tematem w kilku krajach, w tym w Estonii, Polsce i Słowenii" - zauważył Laursen.

    Jak dodał, małe efekty osiągnięto natomiast w reformach nieefektywnych systemów administracji publicznej Niepokój budzi też niska absorpcja środków z UE - poniżej 10 proc. dla funduszy przeznaczonych dla EU 8 na lata 2004-2006 - stwierdził ekonomista BŚ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane