BS obawiają się ustawy

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 19-01-2001, 00:00

BS obawiają się ustawy

Z całego systemu bankowego sektor spółdzielczy najlepiej ocenia ubiegły rok. Równocześnie to wśród BS panuje największa obawa przed tym, co przyniesie rok 2001, a szczególnie przed nową ustawą o bankach spółdzielczych i zrzeszających.

W ubiegłym roku bankom spółdzielczym udało się uniknąć problemów ze znacznym wzrostem złych kredytów i obecnie — w opinii Związku Banków Polskich — portfel kredytowy tego sektora ma najlepszą jakość w całym systemie bankowym.

Nadzieje sektor pokładał w ustawie o bankach spółdzielczych i zrzeszających. BS walczyły m.in. o to, by na dokapitalizowanie sektora i wsparcie procesów łączeniowych przeznaczyć nie wykorzystane obligacje serii D. Udało się im uzyskać jedynie część środków z obsługi tych papierów. Banki chciały również zwolnienia z części podatku dochodowego pod warunkiem przekazania tych pieniędzy na podniesienie funduszy własnych. Udało im się natomiast przeforsować osiągnięcie funduszy własnych na poziomie 300 tys. euro do końca tego roku. Dostały również możliwość wyboru zrzeszenia i uczestnictwa w prywatyzacji Banku Gospodarki Żywnościowej.

— Jednak brak ulg podatkowych, a także zwolnień w odprowadzaniu rezerw od depozytów oraz konieczność podniesienia kapitałów doprowadziły do sytuacji, że wprawdzie BS-y dostały prawo przejęcia większościowego udziału w BGŻ, jednak nie będą miały za co tego dokonać — uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, dyrektor generalny ZBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BS obawiają się ustawy