Czytasz dzięki

Bundesbank: niemiecka gospodarka ma najgorsze za sobą

opublikowano: 05-06-2020, 10:04

Zdaniem niemieckiego banku centralnego, niemiecka gospodarka przeszła przez recesję związaną z koronawirusem i zaczęła ponownie rosnąć. Odbicie jest jednak na razie mocno tłumione przez obowiązujące jeszcze obostrzenia wprowadzone w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Bundesbank szacuje, że gospodarka skurczy się w tym roku o 7,1 proc. a w następnych dwóch latach dojdzie do znaczącego ożywienia.

Bundesbank
Zobacz więcej

Bundesbank fot. Kai Pfaffenbach/Reuters/Forum

Odbicie zostanie wsparte szerokim bodźcem fiskalnym. Kanclerz Angela Merkel zaprezentowała w tym tygodniu plan o wartości 130 mld EUR, który koncentruje się na napędzaniu konsumpcji i inwestycjach w infrastrukturę, zwiększając łączne wydatki do ponad 1,3 bln EUR. To zdecydowanie największa kwota wsparcia spośród krajów Unii Europejskiej.

Bundesbank szacuje, że najnowsza dawka pomocy fiskalnej może podnieść PKB o ponad 1 punkt procentowy w tym roku.

W kwietniu w niemieckich fabrykach odnotowano rekordowy spadek popytu. Zamówienia w przemyśle tąpnęły aż o 25,8 proc. w porównaniu z marcem i zdecydowanie przebiły medianę prognoz kształtującą się na poziomie -19,7 proc. W marcu spadek miał wartość 15 proc.

Szczególnie ucierpieli producenci dóbr inwestycyjnych, których zamówienia spadły o ponad 30 proc.

U naszego zachodniego sąsiada pracę w wyniku kryzysu straciło już 600 tys. osób, zaś około 7 mln więcej korzysta z tymczasowego wsparcia płacowego.

Bundesbank nie spodziewa się jednak żadnych poważnych szkód na rynku pracy w wyniku pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane