Czytasz dzięki

Bundesbank oczekuje spadku PKB Niemiec w drugim kwartale

opublikowano: 17-06-2019, 12:44

Bank centralny Niemiec spodziewa się niewielkiego spadku PKB w drugim kwartale z powodu wygaśnięcia jednorazowych czynników, które przełożyły się na wzrost w okresie pierwszych trzech miesięcy roku, donosi Reuters.

W pierwszym kwartale PKB Niemiec rósł o 0,4 proc., przypomina agencja. Miał w tym najmocniej pomóc wzrost wydatków gospodarstw domowych oraz aktywniejszy sektor budownictwa.

- Gospodarka Niemiec powinna lekko zmniejszyć się na wiosnę – głosi comiesięczny raport Bundesbanku. – Szczególne czynniki, które przyczyniły się do zauważalnego wzrostu PKB w pierwszym kwartale albo wygasły, albo przestały działać w tym samym kierunku – dodaje.

Największej gospodarce Europy, uzależnionej w sektorze przemysłowym od eksportu, nie sprzyja przeciągający się konflikt handlowy wywołany przez USA, a także niepewność dotycząca brexitu. Bundesbank spodziewa się dalszego hamowania gospodarki przez przemysł. Liczy na kontynuację pozytywnego wpływu, jaki na gospodarkę ma konsumpcja stymulowana przez  rekordowo niskie bezrobocie, wzrost wynagrodzeń oraz niskie stopy procentowe. 

- Dychotomia w gospodarce będzie kontynuowana – głosi raport banku centralnego Niemiec.

Tzw. szybki odczyt dynamiki PKB Niemiec w drugim kwartale zostanie podany 14 sierpnia. Prognoza rynkowa to spadek o 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane