Bundesbank prognozuje stagnację Niemiec w czwartym kwartale

opublikowano: 18-11-2019, 12:57

Bundsbank ocenia, że choć gospodarka Niemiec uniknęła recesji w trzecim kwartale, to w czwartym można oczekiwać jedynie jej stagnacji.

W comiesięcznym raporcie bank centralny Niemiec poinformował, że dostrzega nikłe oznaki słabnięcia zapaści przemysłu. Krajowy popyt także zaczął dawać trochę większe wsparcie gospodarce.

- Faza słabości niemieckiej gospodarki prawdopodobnie przedłuży się na ostatni kwartał roku – informuje Bundesbank. – Nie dojdzie jednak raczej do znaczącego pogorszenia. Z dzisiejszej perspektywy, całkowity produkt może znaleźć się tylko w stagnacji – dodaje.

W trzecim kwartale gospodarka Niemiec wzrosła nieoczekiwanie o 0,1 proc. Obawiano się, że po spadkowym drugim kwartale, nastąpi kolejny, co oznaczałoby techniczną recesję.

Bundesbank oczekuje w czwartym kwartale dalszego wsparcia wzrostu przez prywatną konsumpcję, za czym ma przemawiać wciąż silny rynek pracy i wzrost płac. Dodatkowo pomocna ma okazać się ekspansyjna polityka fiskalna. Bank centralny podkreśla, że choć gospodarka Niemiec prawdopodobnie będzie „dreptać w miejscu” w drugiej połowie 2019 r., to „nie ma obecnie powodów do obaw, że Niemcy znajdą się w recesji”.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy