Bush: wydatki na obronę i wojnę w Iraku priorytetem budżetu

opublikowano: 03-02-2007, 23:42

Ograniczenie wydatków wewnętrznych i udzielenie najwyższego priorytetu wydatkom na obronę raz na wojny w Iraku i Afganistanie to główne cechy projektu budżetu federalnego na rok finansowy 2008.

Ograniczenie wydatków wewnętrznych i udzielenie najwyższego priorytetu wydatkom na obronę raz na wojny w Iraku i Afganistanie to główne cechy projektu budżetu federalnego na rok finansowy 2008 - oświadczył w sobotę prezydent George W. Bush w cotygodniowym przemówieniu radiowym.

"Zmniejszenie deficytu w okresie wojny wymaga od nas ograniczenia wydatków w innych dziedzinach" - podkreślił prezydent.

Projekt budżetu, który prezydent ma przedstawić w poniedziałek, zakłada - mimo wciąż wzrastających wydatków na cele militarne - zlikwidowanie deficytu do roku 2012, przy jednoczesnym utrzymaniu cięć w podatkach.

"Nasza wzrastająca gospodarka dostarczyła rekordowych wpływów podatkowych. Ten wzrost wpływów umożliwi nam zmniejszenie deficytu 3 lata wcześniej niż zakładaliśmy i jego wyeliminowanie do roku 2012" - powiedział Bush.

Według dziennika "Washington Post", Bush zaproponuje zwiększenie wydatków na inne cele niż obrona o zaledwie 1 proc., co - po uwzględnieniu inflacji, która wynosi ok. 2,5 proc. - oznacza ich faktyczne zmniejszenie.

Projekt przewiduje natomiast zwiększeniu budżetu Pentagonu o 10 proc. do 481 mld dolarów. Z tej sumy, na wojny w Iraku i Afganistanie ma być przeznaczonych 245 mld dolarów.

"Nasi żołnierze potrzebują pełnego wsparcia i ten budżet daje im środki, których potrzebują" - powiedział Bush. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane