Czytasz dzięki

Były bankier JPMorgan prognozuje, że kryzys będzie krótszy niż ten z 2008 r.

opublikowano: 14-05-2020, 21:08

Knut Hellandsvik, zarządzający wartym 22 mld USD portfelem akcji w dziale asset management norweskiego banku DNB, oczekuje, że kryzys spowodowany przez Covid-19 nie będzie tak długi jak ten w 2008 roku.

Hellandsvik, który zarządzał wcześniej inwestycjami w akcje na rynkach skandynawskich w JPMorgan Chase, wskazuje, że historia sugeruje iż rynki nie będą potrzebowały dużo czasu na odrobienie strat.

- Wielu inwestorów uważa, że to rynek niedźwiedzia wywołany niespodziewanym wydarzeniem, tak zwany czarny łabędź – powiedział Hellandsvik. – Historia wskazuje, że rynki niedźwiedzia wywołane wydarzeniami są zarówno krótsze, jak i płytsze niż wywołane przyczynami strukturalnymi, jak było w przypadku kryzysu finansowego, którego doświadczyliśmy w 2008-09 roku. Choć jest wciąż wiele niewiadomych, uważamy, że wpływ na rynek będzie obecnie krótszy niż widzieliśmy podczas tamtego osłabienia – dodał.

Zwrócił uwagę, że jego klienci mniej się martwią obecnie niż w 2008 roku. Częściowo dzięki lekcji, którym był poprzedni kryzys finansowy. 

- Generalnie, inwestorzy mniej panikują obecnie w porównaniu z okresem kryzysu finansowego – powiedział Hellandsvik. – W ujęciu procentowym, widzieliśmy mniejszy odpływ w marcu niż w szczytowy momencie kryzysu finansowego. Wielu drobnych inwestorów nauczyło się, że trudno jest wyczuć zmiany na rynku oraz że inwestowanie w akcje wymaga długoterminowej perspektywy – dodał.

Jego zdaniem, utrzymujący się popyt na akcje to także częściowo skutek dużych ilości dostępnej gotówki i niskich stóp procentowych.

- Choć uważam, że widzieliśmy już dno, jestem przekonany, że relacja ryzyka do korzyści z taktycznego punktu widzenia jest przechylona bardziej na stronę pogorszenia niż poprawy – powiedział Hellandsvik. – W końcu S&P 500 jest obecnie na tym samym poziomie co w sierpniu ubiegłego roku. I to pomimo faktu, że ok. 80 proc. globalnej gospodarki jest obecnie zamknięte, co spowoduje, że doświadczymy największej recesji w czasach współczesnych – dodał.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane