Były szef upadłej największej giełdy bitcoina nie pójdzie do więzienia

opublikowano: 15-03-2019, 13:30

Mark Karpeles, były szef Mt. Gox, największej swego czasu giełdy kryptowalut, która upadła pięć lat temu, dostał wyrok w zawieszeniu za fałszowanie zapisów finansowych. Nie został jednak uznany za winnego sprzeniewierzenia pieniędzy.

Sąd w Tokio uznał, że były prezes Mt. Gox mieszał swoje osobiste finanse z finansami giełdy i manipulował rachunkami, aby ukryć stratę 850 tys. bitcoinów po ataku hakerskim, z czego jedną czwartą udało się odzyskać. Sąd nie znalazł dowodów sprzeniewierzenia pieniędzy przez Karpelesa, ani działania przez niego w złej wierze. Dlatego wymierzył mu karę 2,5 lat więzienia w zawieszeniu na cztery lata.

Zobacz więcej

Mark Karpeles, prezes Mt. Gox [Fot. Bloomberg]

Karpeles przejął Mt. Gox w 2011 roku i doprowadził ją do statusu największej na świecie giełdy kryptowalut. Po ataku hakerskim działająca w Japonii spółka zbankrutowała. Straty inwestorów z Mt. Gox spowodowały spadek zaufania do wirtualnych pieniędzy, czego skutkiem była trwająca ponad dwa lata bessa na rynku kryptowalut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy