CBA będzie musiało każdorazowo występować do ZUS ws. danych Polaków

DI, PAP
opublikowano: 27-11-2007, 20:12

CBA, mimo stałego łącza z ZUS-em, będzie musiało do niego każdorazowo występować o informacje dotyczące konkretnych osób. Zakłada to podpisany dwa tygodnie temu aneks do porozumienia pomiędzy obiema instytucjami - powiedział we wtorek odwołany prezes ZUS Paweł Wypych.

W październiku CBA zawarło z ZUS-em porozumienie - na podstawie rozporządzenia ówczesnego premiera Jarosław Kaczyńskiego - które miało umożliwić transmisję danych między ZUS-em a CBA. Media pisały wówczas, że może to doprowadzić do sytuacji, w której CBA będzie miało bezpośredni dostęp do zgromadzonych w ZUS danych osobowych o 25 milionach Polaków, m.in. przebiegu ich pracy, zarobkach i zwolnieniach lekarskich.

Część prawników i polityków uważała też, że rozporządzenie to narusza konstytucję. Pomysł sztywnego łącza ZUS - CBA krytykowali m.in. Ewa Kulesza, b. generalny inspektor ochrony danych osobowych, i prof. Marek Safjan, b. przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego.

Ówczesny prezes ZUS Paweł Wypych zapowiadał wtedy, że razem z urzędnikami Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych ustali, czy oprócz każdorazowej zgody na wejście do systemu CBA nie będzie musiało przesyłać Zakładowi konkretnych danych osoby lub firmy, którą chce sprawdzić.

Ostatecznie zdecydowano o aneksie do porozumienia - powiedział PAP we wtorek Wypych.

"Zaproponowaliśmy CBA takie rozwiązanie, że będą musieli przed każdym wejściem do systemu indywidualnie występować do ZUS z wnioskiem pisemnym bądź elektronicznym i określać, jakie dane potrzebują, jakiej osoby dotyczące" - powiedział b. prezes.

Jak dodał, aneks zakłada też, że dopiero po tej formalności będą mogli wejść do systemu, ale będzie to kontrolowane przez administratorów Zakładu.

"CBA ma już umowy ze wszystkimi instytucjami dysponującymi bazami danych i nie ukrywam, że podkreślało, iż ZUS jest instytucją, która wyjątkowo skrupulatnie podeszła do tego problemu. Jesteśmy jedynymi, którzy żądają takich indywidualnych wystąpień" - zaznaczył.

Decyzję o uruchomieniu linii miedzy ZUS-em a CBA podejmie już jednak nowy szef Zakładu.

Premier Donald Tusk zdymisjonował Wypycha, uzasadniając to tym, że wprowadzał on reformę niekorzystną dla ZUS-u i jego klientów. Teraz Zakładem pokieruje jeden z członków zarządu Sylwester Rypiński. Premier zaznaczył, że jest to nominacja tymczasowa.

Jako pierwsze o podpisaniu aneksu do porozumienia między ZUS a CBA poinformowało we wtorek Radio Zet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu