CBOS: 51 proc. uważa, że współpraca w koalicji będzie się źle układała

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-06-2006, 14:03

Według najnowszego sondażu CBOS, ponad połowa respondentów - 51 proc. - uważa, że współpraca PiS, Samoobrony i LPR w koalicji rządowej będzie układała się źle. Natomiast 25 proc. badanych spodziewa się zgodnego współdziałania tych trzech ugrupowań.

Według najnowszego sondażu CBOS, ponad połowa respondentów - 51 proc. - uważa, że współpraca PiS, Samoobrony i LPR w koalicji rządowej będzie układała się źle. Natomiast 25 proc. badanych spodziewa się zgodnego współdziałania tych trzech ugrupowań.

42 proc. ankietowanych uważa, że współpraca trzech ugrupowań w ramach koalicji będzie się układała "raczej źle", a 9 proc. że "bardzo źle".

Zdaniem 24 proc. badanych PiS, Samoobrona i LPR będą współpracować "raczej dobrze", a 1 proc. ankietowanych sądzi, że "bardzo dobrze".

Opinii w sprawie tego, jak będzie układała się współpraca partii tworzących obecna koalicję rządową nie wyraziło 24 proc. ankietowanych.

Respondenci CBOS pytani byli także o ich przewidywania dotyczące trwałości obecnej koalicji.

32 proc. z nich sądzi, że przetrwa ona do wyborów samorządowych jesienią tego roku. Z kolei zdaniem 29 proc., koalicja będzie funkcjonowała dłużej, ale nie przetrwa do końca obecnej kadencji parlamentarnej.

Natomiast 14 proc. ankietowanych przewiduje, że koalicja będzie działała do kolejnych wyborów parlamentarnych, czyli do jesieni 2009 r. 25 proc. ankietowanych nie miało zadania w kwestii tego, jak długo utrzyma się koalicja PiS, Samoobrony i LPR.

W opinii respondentów CBOS, rządy koalicji PiS, Samoobrona, LPR oznaczają przede wszystkim rządy najsilniejszego z koalicjantów.

Ankietowani poproszeni o procentowe określenie możliwości oddziaływania każdej z trzech koalicyjnych partii na sprawy kraju, ocenili siłę wpływu PiS przeciętnie na 63 proc.

Wpływ Samoobrony na najważniejsze dla kraju decyzje szacowany jest średnio przez respondentów CBOS na 21 proc., a możliwości oddziaływania LPR - na 16 proc.

Ponad trzy piąte ankietowanych - 61 proc. - uważa, że trzy partie tworzące koalicję rządową różnią się w poglądach na najważniejsze sprawy kraju. Według 40 proc. "raczej" się różnią, a zdaniem 21 proc. - "zdecydowanie" się różnią.

Odmiennego zdania jest łącznie 19 proc. respondentów CBOS. 15 proc. z nich uważa, że PiS, Samoobrona i LPR "raczej" się nie różnią w poglądach na najważniejsze sprawy kraju, natomiast zdaniem 4 proc. "zdecydowanie" się nie różnią. 20 proc. badanych nie wyraziło opinii w tej kwestii.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 12-15 maja 2006 r. na liczącej 991 osób reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane