CBOS: Polacy najczęściej przygotowują się do świąt około tygodnia

PAP
opublikowano: 22-12-2015, 14:42

Polacy najczęściej przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia około tygodnia (36 proc.), bądź dwóch - 33 proc. , choć 9 proc. badanych zdarza się zwlekać do ostatniej chwili - wynika z grudniowego sondażu CBOS.

Zobacz więcej

Małgorzata Pstrągowska

Jak podaje CBOS, 5 proc. ankietowanych nie czyni żadnych przygotowań do świat, przy czym jedynie 1 proc. twierdzi, że ich nie obchodzi.

Dla większości Polaków początek Adwentu nie jest jeszcze znakiem do rozpoczęcia przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Tylko 15 proc. respondentów wskazało tę właśnie datę jako początek świątecznych przygotowań; 1 proc. deklarował, że zaczyna przygotowania jeszcze wcześniej.

Z badań CBOS wynika, że okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia jest zwykle tym dłuższy, im większe zaangażowanie religijne badanych. 26 proc. praktykujących religijnie kilka razy w tygodniu swoje przygotowania do świąt zaczyna na co najmniej miesiąc przed nimi, podczas gdy spośród w ogóle niepraktykujących 18 proc. w ogóle do świąt się nie przygotowuje, z czego jednak tylko co dwudziesty niepraktykujący stwierdza, że nie obchodzi Bożego Narodzenia.

Do świąt wyraźnie wcześniej też przygotowują się panie niż panowie. Na miesiąc lub wcześniej przed nimi przygotowania rozpoczyna 20 proc. kobiet i tylko 11 proc. mężczyzn.

Zgodnie z deklaracjami, dla 54 proc. dorosłych Polaków Boże Narodzenie to przede wszystkim święta rodzinne. Ten aspekt świąt - jak podkreśla CBOS - w ostatnich latach jest coraz częściej wymieniany (od 2011 roku wzrost o 3 punkty procentowe).

Tylko 23 proc. ankietowanych podkreśla w tych świętach głównie wymiar religijny, spadek od 2011 roku o 6 punktów proc.), a 16 proc. - tradycję chrześcijańską (wzrost o 2 punkty proc.). Ci, którzy znajdują inne określenia na Boże Narodzenie (łącznie 4 proc.), najczęściej twierdzą, że są to święta religijno-rodzinne (2,5 proc.) lub łączące wszystkie trzy wymiary (1 proc.), albo - po prostu - czas wolny (0,5 proc.).

Według CBOS, w niemal wszystkich polskich rodzinach kultywowany jest zwyczaj wzajemnego składania sobie życzeń (99 proc.), dzielenia się opłatkiem i spożywania wigilijnych potraw (po 98 proc.). Niemal powszechnie ubiera się choinkę (96 proc.), odwiedza krewnych i znajomych w celu złożenia im życzeń (92 proc.), przygotowuje się dodatkowe nakrycie na stole dla niespodziewanego gościa (91 proc.), obdarowuje się prezentami (89 proc.) oraz zachowuje post w dzień Wigilii (86 proc.).

W większości polskich domów śpiewa się kolędy (79 proc.), wkłada się pod obrus siano (77 proc.), odwiedza się bliskich (76 proc.), czeka na rozpoczęcie kolacji na pierwszą gwiazdkę (75 proc.), wysyła SMS-y z życzeniami (74 proc.).

Zdecydowana większość Polaków zamierza wydać tyle samo co w ubiegłym roku na choinkę (78 proc.) oraz na wystrój domu lub mieszkania (77 proc.).

Niespełna co siódmy ankietowany (odpowiednio 13 proc. i 14 proc.) planuje w tych dziedzinach mniejsze wydatki niż poprzednio, a jedynie nieliczni (po 3 proc.) mają zamiar wydać więcej. Większość respondentów (71 proc.) nie przewiduje także zmian w wydatkach na zaopatrzenie świątecznego stołu. Tylko 11 proc. badanych chce w tym roku wydać na świąteczne produkty więcej niż ostatnio i niemal taka sama liczba (12 proc.) zamierza poczynić w tym względzie oszczędności.

Według CBOS, cięcie kosztów w tym roku najczęściej będzie związane z zakupem prezentów. 19 proc. ankietowanych wyda na nie mniej niż w ubiegłym roku, jednak 11 proc. przeznaczy na upominki więcej pieniędzy niż poprzednio, a 63 proc. nie przewiduje większych zmian w tych wydatkach.

Niemal wszyscy respondenci twierdzą, że w ich gospodarstwach domowych będą własnoręcznie przyrządzane potrawy świąteczne (97 proc.), a w zdecydowanej większości domów będzie się też samodzielnie piec świąteczne ciasta (84 proc.). Zakup ciast planowany jest w 23 proc. gospodarstw, a o zaopatrywaniu się w gotowe potrawy świąteczne wspomina jedynie 5 proc.

Najczęściej wśród wymienianych potraw, bez których nie mogłaby się odbyć kolacja wigilijna, respondenci wymieniali ryby w różnej postaci (49 proc.), w tym 29 proc. badanych jako ulubioną potrawę wigilijną wymieniło karpia, 11 proc. rybę - ogólnie, 5 proc. - śledzie, a pozostali rybę po grecku lub w galarecie (po 2 proc.).

Jedna trzecia dorosłych Polaków nie wyobraża sobie świąt bez wigilijnej zupy (33 proc.), w tym przede wszystkim bez barszczu (23 proc.), zwłaszcza z uszkami (15 proc.). Pozostałe ulubione zupy wigilijne Polaków to m.in. grzybowa (5 proc.) i zupa rybna (2 proc.).

Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 3-10 grudnia tego roku na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu