CBOS: w grudniu do parlamentu weszłyby PiS, PO i Samoobrona

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 16:18

Na początku grudnia liderem sondażu CBOS pozostaje PiS, choć notowania tej partii nieco spadły w porównaniu do listopada. Drugie miejsce w rankingu zajmuje PO. Według sondażu, do parlamentu miałaby szansę wejść obecnie jeszcze tylko Samoobrona.

Na początku grudnia liderem sondażu CBOS pozostaje PiS, choć notowania tej partii nieco spadły w porównaniu do listopada. Drugie miejsce w rankingu zajmuje PO. Według sondażu, do parlamentu miałaby szansę wejść obecnie jeszcze tylko Samoobrona.

    Chęć głosowania na PiS zadeklarowało 39 proc. osób z grupy tych, które na pewno poszłyby na wybory. Jest to o 4 punkty proc. mniej niż w badaniu CBOS z listopada.

    Jednak wciąż sondażowe notowania PiS są wyraźnie wyższe - o 12 punktów proc. - od wyniku uzyskanego przez tę partię w wyborach.

    W grudniu nieznacznie poprawił się wynik PO, którą poparło 30 proc. respondentów zdecydowanych na wzięcie udziału w głosowaniu.

    Oznacza to wzrost poparcia dla Platformy o 2 punkty proc. w stosunku do sondażu z listopada i jest to wynik o 6 punktów proc. wyższy od rezultatu osiągniętego przez PO w wyborach.

    Trzecia w rankingu Samoobrona może liczyć - według sondażu - na 8 proc. poparcia wśród tych, którzy są zdecydowani wziąć udział w wyborach. Notowanie Samoobrony utrzymało się na tym samym poziomie co w listopadzie.

    Wszystkie pozostałe partie ujęte w badaniu nie przekroczyły 5-proc. progu wyborczego: LPR i SLD uzyskały po 4 proc. poparcia (w listopadzie z 5 proc. poparciem wchodziły do parlamentu), PSL i SdPl po 3 proc., Platforma Janusza Krowin-Mikkego/UPR - 2 proc., Partia Demokartyczna-demokraci.pl - 1 proc., Ruch Patriotyczny - 0 proc.

    Zdania w kwestii tego, na które ugrupowanie oddać głos, nie wyraziło 6 proc. badanych.

    Według CBOS, chęć udziału w wyborach parlamentarnych, gdyby odbyły się one w pierwszą niedzielę grudnia, zadeklarowało 56 proc. ankietowanych, to jest o 3 punkty proc. mniej niż przed miesiącem.

    CBOS przeprowadził sondaż w dniach 2-5 grudnia 2005 r. wśród 1018-osobowej grupie dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane