CBRE: Warszawa awansowała na 60 miejsce wśród najdroższych lokalizacji biurowych

ISBnews
opublikowano: 26-06-2014, 13:59

Warszawa, z najwyższymi kosztami najmu na poziomie 35,56 euro/m2/miesiąc, uplasowała się na 60. miejscu na liście najdroższych lokalizacji biurowych na świecie. Najdroższy jest Londyn, wynika z najnowszego raportu "Global Prime Office Occupancy Costs", wydanego przez Globalny Dział Doradztwa i Badań Rynku w CBRE.

"Warszawa zajęła 60. miejsce na liście najdroższych lokalizacji biurowych świata. Stolica Polski poprawiła swoją pozycję w rankingu o 3 pozycje mimo spadku najwyższych czynszów w ciągu ostatnich kilku kwartałów. Lepszy wynik w zestawieniu jest spowodowany głównie silniejszą obniżką stawek czynszowych w innych miastach biorących udział w badaniu. W zakresie najdroższych rynków biurowych obserwujemy obecnie polaryzację. Najlepsze lokalizacje stają się coraz droższe, podczas gdy wiele miast notowanych nieco niżej w rankingu zarejestrowało w ostatnim czasie spadki" - powiedział konsultant w dziale doradztwa i badań rynku Konrad Heidinger, cytowany w komunikacie.

Dodał, że w związku z dużą ilością budowanej powierzchni w centrum Warszawy należy spodziewać się dalszej presji na spadek najwyższych czynszów, jednak popyt na stołeczne biura utrzymuje się w dalszym ciągu na bardzo wysokim poziomie.

Pozycję lidera w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata utrzymuje Londyńska dzielnica West End, ale to Azja nadal dominuje na liście - 3 z 5 najdroższych lokalizacji świata to rynki azjatyckie. Raport pokazuje również, że czynsze rosły najszybciej w obu Amerykach, gdzie obserwuje się kontynuację poprawy rynku nieruchomości, podano również.

10 najdroższych lokalizacji biurowych na świecie (w euro za m2 na miesiąc) to obecnie Londyn West End, Hong Kong (Centrum), Pekin (Ulica Finansowa), Pekin (Centrum), Moskwa, Hong Kong (West Kowloon), Londyn City, New Delhi (Connaught Place - CBD), Tokio (Marunouchi Otemachi) i Paryż.

CBRE zbadała koszty najmu w najlepszych lokalizacjach biurowych w 126 miastach na całym świecie. W pierwszej 50-ce znalazło się 21 rynków z regionu EMEA, 20 z Azji i Pacyfiku i 9 z obu Ameryk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu