Centralny dom technologii PFR

opublikowano: 12-06-2019, 22:00

Polski Fundusz Rozwoju chce wychować pokolenie cyfrowych entuzjastów. Zaprosi ich do własnego ośrodka edukacyjnego.

Dawny CeDeT, budynek Centralnego Domu Towarowego przy ul. Kruczej w Warszawie, w którym niegdyś mieścił się m.in. Centralny Dom Dziecka, a przez wiele lat także Dom Towarowy Smyk, niedawno został przebudowany na biurowiec. Wśród jego obecnych lokatorów jest Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Dzięki właśnie tej instytucji budynek znów stanie się miejscem dziecięcych i młodzieżowych spotkań. Na powierzchni około 1000 m kw. utworzono w nim Centralny Dom Technologii. Nowym ośrodkiem edukacyjnym zarządza Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju w partnerstwie z Daftcode, Skriware, Kids Code Fun, Stowarzyszeniem Mistrzowie Kodowania.

PFR EDUKUJE:
PFR EDUKUJE:
Pełna oferta kursów tematycznych, warsztatów i wystaw zostanie udostępniona przez Centralny Dom Technologii we wrześniu. Jest on także otwarty na współpracę ze start-upami, organizację spotkań branżowych i hackathonów
Fot. ARC

— Centralny Dom Technologii będzie przestrzenią, w której w interaktywny i interdyscyplinarny sposób będzie można zdobywać wiedzę pozwalającą wypracować kompetencje potrzebne do budowania gospodarki przyszłości. Badania wskazują, że reprezentanci pokoleń „Y” i „Z” do 40 roku życia mogą nawet dziesięciokrotnie zmieniać pracę. Wiele zawodów już znika, a w ich miejsce powstają nowe. Wymaga to zmiany podejścia do edukacji — zaznaczył Paweł Borys, prezes PFR.

Ośrodek nie będzie kolejnym Centrum Nauki Kopernik, jednak również tu nauka będzie się odbywać przez zabawę. Nacisk zostanie położony na promowanie wśród najmłodszych nowych technologii i umiejętności, np. programistycznych. W Centralnym Domu Technologii organizowane będą bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży, zajęcia edukacyjne, cykliczne wystawy tematyczne itp. Przedstawiciele PFR zapowiadają, że nudzić nie będą się tu także nauczyciele, rodzice czy seniorzy — będą prowadzone spotkania również dla nich. Programy nauczania wykorzystywane w Centralnym Domu Technologii mają bazować na metodologii STEAM, łączącej wiele dziedzin: nauki ścisłe, inżynierię, edukację, sztukę, matematykę, w zgodzie z obecnymi trendami promowanymi także przy projektowaniu i realizacji interdyscyplinarnych przedsięwzięć technologicznych i biznesowych. Rozpisane scenariusze zajęć będą w przyszłości udostępniane zainteresowanym, np. nauczycielom. Część Centralnego Domu Technologii ma stanowić powierzchnia wystawiennicza. Prezentowane i udostępniane do przetestowania będą nowatorskie rozwiązania polskich firm. PFR zachęca przedsiębiorców, zarówno dużych, jak też start-upy, do współpracy na tej płaszczyźnie.

Ośrodek rozpocznie działalność w wakacje. Miesięcznie realizować chce nawet 1000 godzin warsztatów. W ciągu tygodnia roboczego będą się odbywać zajęcia grupowe, popołudniami — warsztaty międzypokoleniowe, a w weekendy — projekty cykliczne lub zwiedzanie wystaw bieżących. Spodziewana liczba osób odwiedzających placówkę to około 50 tys. rocznie, w tym 31 tys. uczestników zajęć edukacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane