Ceny gazu w górę

opublikowano: 27-06-2022, 13:23
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejskie ceny gazu ziemnego wzrosły, ponieważ głębokie cięcia dostaw z Rosji spowalniają tempo uzupełniania magazynów – donosi Bloomberg.

fot. Bloomberg

Benchmarkowe kontrakty terminowe rozpoczęły tydzień ze wzrostem aż o 6,9 proc. Kupującym trudniej jest zastąpić rosyjski gaz z innych źródeł po tym, jak przepływy przez główną trasę do Unii Europejskiej zostały zmniejszone o 60 proc. na początku tego miesiąca. Niemcy ostrzegają przed racjonowaniem, podczas gdy unijny komisarz ds. energii Kadri Simson powiedział w poniedziałek, że na całym świecie może nie być wystarczającej ilości dostaw, aby w pełni zastąpić rosyjski surowiec.

„Istnieje groźba scenariusza, w którym gaz musiałby być racjonowany, co moim zdaniem doprowadziłoby do poważnego kryzysu gospodarczego w Niemczech i Europie” – powiedział niemiecki minister gospodarki Robert Habeck przed spotkaniem ministrów ds. energii Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Gaz ziemny z wiodącego, benchmarkowego kontraktu, notowanego na giełdzie w Amsterdamie, drożeje dziś o 0,6 proc. do 129,25 EUR za 1 MWh. W zeszłym tygodniu notowania gazu poszły natomiast w górę o 9,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane